Verimli Çalışmada Temel İlkeler

1.Çalışmanızıplanlayın.Bir zamana çizelgesi hazırlayın,konuları bölümlere ayırın.Konuokunacaksa önce sütun olarak okuyun,sonra bölüm bölüm okuyun.Sonra yine bütünolarak okuyun.Harita gerekiyorsa yanınızda bulundurun,sözlük,imlakılavuzu,cetvel,kalem,silgi, açacağınızı yanınızdan ayırmayın.
2.Öğrenme veçalışma sırasında heyecanlanmayın.Heyecan öğrenmeyi aksatır.
3.Dikkatdağıtıcı,çalışmayı engelleyici yerlerden uzak,sakin bir çalışma yeri bulmayaçalışın.
4.İşi son dakikayabırakmayın,günü gününe çalışın.Zaman var diye dersler üst üste yığmayın.Öğrenmede çok konu kafayıkarıştırır.
5.Yalnızgözlerinizle değil kafanızla da okuyun.Sadece kelimeleri görüp geçmeyin,bunlarızihinde anlamlandırın.Bilmediğiniz kelimeleri hemen sözlüğünüzdenöğrenin.Sessiz okumayı alışkanlık haline getirin.Sesli okumada okuma ve öğrenmehızı düşer.
6.Çalışmadansonra dinlenmeye ve uykunuza dikkat edin.Uyku unutmayı azaltır.
Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/rehberlik-ve-sosyal-etkinlikler/69079-verimli-calismada-temel-ilkeler.html#post133515
7.Masayaoturduğunuzda kendinize bir hedef seçin(on sayfa okuyacağım)Bu hedefe ulaşmadankalkmayın.
8.Fen veMatematik derslerinde yorulduğunuzda Tarih ve Türkçe derslerini gözdengeçirin.Bazen de tersini yapın.
9.Sınavlardasorulan soruları iyice okuyup kavradıktan sonra cevaplandırın.
10.Dersehazırlıklı girin.Bir önceki derste işlenmiş konuyu mutlaka gözden geçirdikten,o günkü konuyu en azından bir kez okuyarak derse girin.
11.Tercih edilenetkinlikleri tercih edilmeyen etkinliklerin sonuna getirin.Ders çalışmada öncetop oynamak yerine,ders çalıştıktan sonra top oynamayı,gezmeyi vb. etkinlikleriplanlayın.