Giriş


REFORMTÜRK 17. YIL


2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  ReformTürk Yöneticisi Mustafa Uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10 Eylül 2006
  Yer
  Ilgın, Konya
  Mesajlar
  13,663
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart Ders Dinleme ve Not Tutmada Püf Noktalar

  Ders Dinleme ve Not Tutmada Püf Noktalar


  Derse Hazırlıklı Gelme
  Başarılı olmanın yollarından biri de derslerin işlenmesine etkin olarak katılmaktır. Derslerde sürekli edilgin durumda kalan öğrencilerin işlenen konuları anlamaları zordur. Öğrenciler okula gelmeden önce, o gün işleyecekleri konuları gözden geçirmelidirler.

  Bu sayede hem derslerin işlenişine katılmak için gerekli güveni kazanırlar, hem de öğretmenin anlattıklarını daha kolay anlarlar. Gerek
  işlenecek konulara hazırlanırken, gerekse işlenen konular gözden geçirilirken, anlamakta zorluk çekilen yerler belirlenmeli, bu konularla ilgili sorular hazırlanıp, derste öğretmene sorulmalıdır. Öğretmenlerin derse hazırlıklı gelen, soru soran, derse kalkan öğrencileri daha çok sevdikleri de unutulmamalıdır.  “En etkin öğrenme sınıfta sağlanır.“ Bazen öğrencilerin sınavlar öncesinde okula ya da dershaneye bir kaç gün gitmeyerek, evde kampa çekilmeleri ve ders çalışmaları yarardan çok zarar sağlamaktadır. Gitmedikleri gün sınıfta çok önemli konular anlatılabilir. Evde zorlanılan sorularda yardımcı olacak kimse yoktur. Dikkati dağıtacak bir sürü olay gerçekleşebilir. Kapı zili, telefon, kapıcının bir kaçkez uğraması, küçük kardeşin verdiği rahatsızlık, radyonun sesi, televizyon vs. Oysa okulda veya dershanede olsaydı; arkadaşları ile birlikte öğrenme olgusunun içine aktif olarak girecek, tartışacak, sorular sorup yanıtlar alacak, testler çözecek ve yeni bilgiler öğrenecekti. Bu bilgilerden bazıları başarınızda oldukça etkili olabilecektir. Öğretmenler, genelde sanatçı ruhlu, idealist, duyarlı insanlardır. Öğretmen karşısında sakız çiğneyen, kola içen, bir şeyler yiyen öğrenciler olursa dersini güzel anlatamaz ve sinirlenir.
  Etkili Dinleme ve Not Tutma...
  Dinleme bir beceridir. Ve bu beceri birtakım ilke ve yöntemlerle çok daha etkili bir şekilde kullanılabilir. İnsan iletişiminin yaklaşık %90´ı sözel olarak yapılmaktadır. Bu iletişinin ancak yarısı kısa bir süre sonra hatırlanabilir. Aradan daha fazla zaman geçtiğinde ise %20-25´ini bile zor hatırlarız. Bütün bu nedenlerden dolayı etkili dinleme ilke ve yöntemlerini öğrenmek ve bunları uygulamak daha da önem kazanmaktadır. Etkili dinleme sadece söylenilenleri duymak değil, aynı zamanda bu söylenenleri önemli bulmak, kavramak ve değerlendirmektir. Ayrıca etkin dinleme aktif bir süreçtir. Olaya bir de başka bir boyuttan bakalım. Etkin dinleme öğretmen-öğrenci ilişkilerini de olumlu bir yönde etkiler. Öğretmen genellikle kendini dinleyen ve dinlediğini çeşitli bi-çimlerde belli eden öğren-cilere daha fazla ilgi gösterir ve onlara dönerek konuşur. Öğretmen dersi anlatırken dinleyicilere gereksinim duyar. Bu ne-denle başını sallayan, not tutan, dikkatini yoğun-laştıran aktif öğrencilere daha fazla ilgi gösterir. Öğretmenin sınıf içindeki en önemli görevlerinden biri öğrenciye bilgi aktar-maktır ve bunu öğretmen genellikle anlatarak ger-çekleştirir. Öğrenci ise öğretmenin bu anlattık-larını anlamak amacıyla dinlemektedir. İşte önemli olan da öğrencinin bu din-leme işlevini nasıl yaparsa daha başarılı olacağıdır. Not tutulurken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır...
  Öncelikle not tutulan kağıt konusunda cömert olmamız gerekir. İleride okuduğumuz zaman anlayabileceğimiz şekilde, boşluklar bırakılarak not tutmamızda yarar vardır. Hiçbir zaman küçük bir kağıda sıkışık bir şekilde not tutulmamalıdır. Hatta not tutmak için bir defter olursa daha düzenli not tutulur ve de sayfanın altında, üstünde, yan taraflarında boşluk bırakılırsa buralara eksik kalan bilgileri daha sonra yazabiliriz. Not tutmaya ilk günden başlanılması gerekir ve düzenli olarak not tutulması çok önemlidir.Dinleme ile not tutma arasında bir denge oluşturmak gerekir. Tüm dikkati dinlemeye ayırırsak, verimli bir şekilde not tutamayız. Aynı şekilde çok ayrıntılı not almaya kalkışırsak bu sefer de anlatılanları anlamamız güçleşir ve bu da dinlemeyi olumsuz etkiler. Dolayısıyla dinleme ve not tutma arasındaki dengeyi çok iyi ayarlamamız gerekir. Derste not tutarken ana fikirleri, önemli noktaları not etmek çok önemlidir. Not alırken seçici olmakta yarar vardır. Önemli noktaları belirlerken öğretmen bize çeşitli ipuçları verir. "Burası önemli.", "Burada esas olan...", "Dikkat ederseniz..." vb. ipuçlarıyla bu bölümlerin önemini vurgular. Bu bölümler mutlaka not alınmalı ve önemli olduğunu belirtmek için de yanına * işareti konmalı ya da altı çizilmelidir.
  Not tutarken zamandan tasarruf etmek ve geri kalmamak için, öğrenci kendi anlayabileceği şekilde çeşitli kısaltmalar kullanmalıdır. Bu kısaltmalardan bazılarına örnek verirsek:
  - ve: &
  - gibi: .
  - örneğin: ör.
  - sonuç olarak: son. ol.
  - kadar: =
  - matematik: mat
  - yüzyıl: yy
  - birbirine: 11
  - buna ek olarak: +
  - açısından: ?
  Not tutarken öğrenci kendi cümleleriyle not almalıdır. Bu şekilde hem öğrenci öğretmenin anlattıklarını özetleme imkanı bulur, hem de anladığı biçimde not alma imkanı bulur. Bazı durumlarda anlatılanların aynı şekilde not alınması gerekebilir. Ya da tahtada yazılanları aynı şekilde kaydetmek gere-kebilir. Bu durumda anlatılanlar ya da yazılanlar aynı şekilde not alınmalıdır. Öğrenci not tutarken aklına takılan yerleri ya da anlayamadığı bölümleri öğretmene sormaktan çekinmemelidir. Böylece not alırken hem eksik not alınmamış olunur hem de anlayarak not alınır.
  Öğrenci hafızasına çok güvense bile mutlaka sınıfta öğretmen tarafından söylenen ve önemli gördüğü her şeyi not etmelidir. Böylece unutkanlık sonucu doğabilecek olumsuz sonuçları engellemiş olur. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de tutulan notların mutlaka temize geçirilmesidir. Öğrenci tuttuğu notları temize geçirirken bir kez daha tekrar etmiş olur ve bu da unutmasını engeller. Eğer mümkünse tutulan notlar o gece ya da bir sonraki dersten önce temize geçirilmelidir. Fakat öğrenci ÖSS gibi bir sınava hazırlanıyorsa notları temize çekme yerine o konu ile ilgili sorular çözmek daha yerinde bir davranıştır. İyi dinlemek ve not tutmak sadece eğitimin değil, hayat başarısının da en önemli unsurudur. İyi bir dinleyici olmanın temel kuralı iyi not tutmak, iyi not tutmanın yolu da iyi bir dinleyici olmaktır. Bu anlamda iyi not tutmak ve iyi bir dinleyici olmak birbirleriyle bağlantılı Teorikte anlatılan bu hususlar, pratikte uygulandığında öğrenciye birçok yararlar sağlar. Çok ufakmış gibi görünen ayrıntılar ileride büyük farklar yaratacaktır. Bunu sizler de yaşayıp görebilirsiniz. Öğrencilerin büyük bir kısmı not tutma tekniğini bilmemektedir
  Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/rehberlik-ve-sosyal-etkinlikler/68823-ders-dinleme-ve-not-tutmada-puf-noktalar.html#post133245
  özetle not tutarken;
  - Anlatılanlar öğretmenin ağzından çıktığı gibi değil, anlaşıldığı gibi yazılmalıdır.
  - Öğretmenin anlattığı konunun ana fikri ve anlamları kavranıncaya kadar beklenilmelidir.
  - Zamanın çoğu yazmakla değil, dinlemekle, fikirleri kavramaya çalışmakla geçmelidir.
  - Konu; grafik, şekil, istatistik vb. bilgilere dayalı olarak anlatılıyorsa notlar arasına bunlar da alınmalıdır.
  - Önemli fikir ve paragrafların aynen yazılmasında fayda vardır.
  - Yazıların düzgün ve okunaklı olmasına önem verilmelidir.
  Araç - Gereç ve Kaynaklardan Yararlanma
  Öğrenci, herhangi bir konunun öğrenilmesinde, basılı araçlara ne kadar baş vurursa, öğrenme ilgisi ve zihinsel yetileri de o kadar çok genişleyecektir. Basılı öğrenme araçlarından yararlanmada çizelge grafik, harita ve resimlerin özel bir önemi vardır. Bunlar sayfalarca anlatılan bilgileri topluca ve birarada vererek o konunun kavranmasına yardımcı olmaktadırlar.
  Kz Meslek Lisesi-Kz Meslek Lisesi

  Konuyla ilgili sunuyu izlemek için eklentiden indir
  Eklenmiş Dosya İndir Eklenmiş Dosya İndir
  Konu Mustafa Uyar tarafından (18.Nisan.2015 Saat 21:04 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Kayıtsız
  Misafir

  Standart

  çok güzel Allah razı olsun

Benzer Konular

 1. Kompozisyon yazarken dikkat edilecek noktalar
  By Mustafa Uyar in forum Türkçe Dersi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.Kasım.2014, 20:38
 2. Siyah noktalar sivilce habercisi!
  By soleil in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.Mayıs.2008, 20:10
 3. Motorda Yolcu alacak olanlar için püf noktalar
  By Gezgin in forum Motor hastaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13.Ocak.2008, 16:06
 4. Yeni Ek ders Esaslarına göre hazırlanmış Ek ders Çizelgesi-
  By Beyza in forum Eğitim-Öğretim Çeşitli Dökümanlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.Eylül.2007, 11:10
 5. Püf Noktalar
  By Gezgin in forum Yemek & Mutfak
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.Eylül.2006, 15:34

Bu Konudaki Etiketler


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.