Giriş
3 sonuçtan 1 ile 3 arası
 1. #1
  Mustafa Uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mustafa Uyar isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline) ReformTürk Yöneticisi
  Üyelik tarihi
  10 Eylül 2006
  Yer
  Ilgın, Konya
  Mesajlar
  13,660
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart Teknoloji ve tasarım dersi yıl sonu zümre

  2008 – 2009 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI, 75. YIL İ.Ö.O. TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ, YIL SONU
  ZÜMRE ÖĞRETMENLERİ TOPLANTI TUTANAĞI

  ZÜMRE NO
  3
  ZÜMRE BAŞKANI
  Yusuf DOGAN
  TOPLANTI YERİ
  ÖĞRETMENLER ODASI
  TOPLANTI TARİHİ
  16.06.2008
  TOPLANTI SAATİ
  09.30


  TOPLANTIYA KATILAN ZÜMRE ÖĞRETMENLERİ


  Fethi YILDIZ

  GÜNDEM MADDELERİ:

  1 – Açılış, yoklama
  2 – Müfredat programında yer alan kuşakların ( Düzen, Kurgu, Yapım ) analiz edilmesi
  3 – Dersin özelliğine göre dershane, işlik, laboratuar ve konferans salonundan yararlanma durumunun görüşülmesi.

  4- Birinci ve ikinci dönem zümre kararlarının okunması ve değerlendirilmesi.
  5- Eğitim öğretim yılının değerlendirilmesi.
  6- Teknoloji Tasarım dersinin değerlendirilmesi
  7 – Dilek ve Temenniler.  GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ:
  GÜNDEM MADDESİ – 1
  Toplantı, 16.06.2009 Salı günü saat 09.30’da, öğretmenler odasında, Zümre başkanı Yusuf DOGAN başkanlığında toplanmıştır.


  GÜNDEM MADDESİ – 2

  “Düzen” kuşağında öğrenciler; Düşünmeyi öğrenme ve yaşamlarındaki olaylara farklı açılardan bakarak değerlendirme anlayışı geliştirirler. Doğadan, yaşamdan ve kendinden yola çıkarak mekân, yüzey, birim, tekrar, ritim, düzen, uyum, bütünlük, topluluk vb. kavramları yapılandırırlar. Değişkenliği olmayan biçimleri (kare, yuvarlak, çizgi) kullanarak özgün düzenler (tasarım) oluştururlar. Değişkenliği olmayan biçimlerle oluşturduğu düzende renk, yön ve oran kavramlarını ifade ederler. Yaratıcılıklarını; gözlem, arama, sorgulama ve denemelerle öğrenme sürecinde geliştirirler. Teknoloji ve tasarım kültürünün oluşması için gerekli zihinsel alt yapıyı oluştururlar.
  “Kurgu” kuşağında öğrenciler; Yaratıcı düşüncelerini yaratıcı düşünmenin ilk basamağı olan düşünmeyi öğrenme yönünde adımlar atılan “düzen” kuşağındaki temel üzerine yapılandırırlar. Merak ve hayal ettikleri ile değiştirmeyi, geliştirmeyi ve kolaylaştırmayı düşündüklerinden çözüme yönelik fikir ve hayal güçlerini yazarak, çizerek somutlaştırırlar.  Çözüme yönelik düşüncelerini başkaları tarafından doğru anlaşılmasını sağlayacak nitelikte çizer ve çevresiyle paylaşırlar. Düşüncelerini yasal koruma altına alma süreçlerini fark ederler.

  “Yapım” kuşağında öğrenciler; Diğer kuşaklarda geliştirdikleri becerilerini somut bir ürünle ortaya çıkarmada kullanırlar. Çevrelerindeki oluşumları gözlemleyerek olanlar ile olması gerekenleri fark ederler. Tasarım sürecini, sorunların çözümü için uygulayarak somut tasarımlar yaparlar. Tasarımlarını tanıtmaya yönelik etkinlikler planlayarak gerçekleştirirler. Ürünlerinde gerekli gördükleri inovasyonu yaparlar.
  GÜNDEM MADDESİ –3
  Dersin işlenişinde okulun laboratuar, kütüphane, bilgi teknolojileri sınıfı, görsel ve işitsel araçlar vb. öğretim olanaklarından; öğretim yılı başında okul yönetimiyle yapılacak planlamalar doğrultusunda yararlanılacaktır.
  Teknoloji Tasarım Dersi Atölyesi’nin daha işler halde olması için gerekli tüm düzenlemelerin yapılması gerektiği vurgulandı.
  Atölyede, öğrenci etkinliklerinin sergileneceği Teknoloji Panoların çalışmaların sergilenmesi açısından iyi olduğu vurgulandı.
  GÜNDEM MADDESİ –4
  Yusuf DOGAN tarafından 1. ve 2. Dönem zümre kararları okundu. Alınan kararların aynen uygulandığı belirtildi.
  Konuların yıllık planlarda planlandığı şekilde işlendiği ve müfredata uygun şekilde tamamlandığı belirtildi.

  GÜNDEM MADDESİ 5:
  Teknoloji ve Tasarım dersi açısından dönemin başarıyla tamamlandığını söyleyen Fethi YILDIZ bundan sonraki yıllarda da aynı başarının devam etmesini dilediğini söyledi.

  Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretmeni Fethi YILDIZ; Atölye ihtiyaçlarının karşılanarak öğrencilere daha faydalı hale getirildiği, atölye ortamına projeksiyon getirilerek öğrencilerin bilginin kaynağına daha kolay ulaşmasına imkan sağlandığı, atölye ortamına projeksiyon ve bilgisayar eklenerek ders içi faaliyetlerde katılımın artırılması yönünde amacına uygun olarak kullanıldığını belirtti.
  Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/teknoloji-ve-tasarim-dersi/57152-teknoloji-ve-tasarim-dersi-yil-sonu-zumre.html#post116601
  .  GÜNDEM MADDESİ 6:
  Teknoloji Tasarım Öğretmeni Fethi YILDIZ; Teknoloji tasarım dersinin 3 kuşaktan oluştuğunu bunların sırasıyla düzen, kurgu ve yapım kuşakları olduğunu belirtti. Düzen kuşağının öğrencileri düşünmeye yöneltmek, kurgu kuşağının öğrencilerin düşündüklerini tasarladıklarını kağıda somutlaştırmak olduğunu ve yapım kuşağında amacın öğrencilerin bir probleme çözüm üreterek kendilerini gerçekleştirmek olduğunu vurguladı.

  Bu doğrultuda düzen kuşağının amacına uygun olduğunu ancak öğrencilerin düşünmeye yöneltmek için yapılan etkinliklerin yetersiz olduğunu bu yetersizliği gidermek bulmacalardan faydalanılabileceğini belirtti.

  Kurgu kuşağında en büyük sorunun öğrencilerin günümüz imkanlarıyla kendilerini kısıtlı tuttuklarının görüldüğü belirtilerek öğrencilere sınırsız bir dünya tanındığının sık sık vurgulanması gerektiği belirtildi.

  Yapım kuşağında öğrencilerin ekonomik durumlarının iyi olmayışı, okuldaki atölyede gerekli malzemenin olmayışı ve çevresinde yeterince destek almayan öğrenciler istedikleri gibi ürünler ortaya çıkarmalarını olumsuz etkilemektedir.


  GÜNDEM MADDESİ 7:
  Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretmeni Fethi YILDIZ bu eğitim öğretim yılının da başarıyla tamamlandığını ,bundan sonraki yıllarda da aynı başarının devam etmesini dilediğini söyledi.Başka söz alan olmayınca toplantıya son verildi.

  Fethi YILDIZ
  Teknoloji ve Tasarım Öğrt.  Yusuf DOGAN
  Müdür Yardımcısı

  UYGUNDUR
  Muhittin SELEK
  Okul Müdürü

  16/06/2009
  SALI

 2. #2
  kalik Misafir

  Standart Yanıt: Teknoloji ve tasarım dersi yıl sonu zümre

  teşekkürler
  emeğe saygı

 3. #3
  neziha bal Misafir

  Standart Yanıt: Teknoloji ve tasarım dersi yıl sonu zümre

  teşekkürler

Benzer Konular

 1. Fen ve Teknoloji dersi yıl sonu zümre
  By yağmuryürek in forum Fen ve Teknoloji Dersi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.Haziran.2011, 13:49
 2. Teknoloji Tasarım 2. dönem zümre tutanağı
  By Beyza in forum Teknoloji ve Tasarım Dersi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 12.Şubat.2010, 03:55
 3. Teknoloji ve Tasarım dersi için dosya..2008/2009
  By soleil in forum Eğitim-Öğretim Çeşitli Dökümanlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.Eylül.2008, 17:24
 4. Sene Sonu Fen ve Teknoloji Zümre Örneği
  By Beyza in forum Fen ve Teknoloji Dersi
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 27.Haziran.2008, 08:24
 5. Fen ve teknoloji yıl sonu zümre
  By Beyza in forum Fen ve Teknoloji Dersi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 17.Haziran.2008, 21:54

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.