British Columbia Üniversitesinden dermatolog (deri hastalıkları uzmanı) Prof. Dr. Stuart Maddin'in yürüttüğü projeyle geliştirilen ve saç dökülmesini elektrik enerjisiyle tedavi ettiği belirtilen ''ETG'' cihazı dermatologlara tanıtıldı. İthalatçı firma tarafından düzenlenen konferansta konuşan ETG cihazını geliştiren projenin koordinatörü, Kanadalı Prof. Dr. Maddin, elektrik enerjisi ile saç dökülmesini durdurarak, saçları canlandırmaya yönelik tasarlanmış ETG tedavisinde saçlı deriyi uyarmak için düşük frekanslı ve düşük yoğunluklu elektrostatik ritmik darbelerin yarattığı etkinin kullanıldığını anlattı. Prof. Dr. Maddin, klinik deneyler sonucunda ETG'nin herhangi bir yan etkisinin olmadığının anlaşıldığını ifade etti.

Prof. Dr. Maddin, ''Kadın ve erkeklerde saç dökülmesine karşı kullanılan bu cihaz tamamen güvenli. ETG tedavisi sırasında 1 dakikalık cep telefonu ile konuştuğumuzda maruz kaldığımız elektromanyetiğin 50 binde 1'inden daha az bir manyetik alan etkisinde kalmaktayız'' diye konuştu.

Saç dökülmesinin, şeker veya tansiyon hastalığı gibi sürekli tedavi gerektiren bir durum olduğuna işaret eden Prof. Dr. Maddin, haftada bir uygulanması gereken bu tedaviye belli bir süre geçtikten sonra ara verilebileceğini, uzun ara verilmesinin ise tedaviyi olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Prof. Dr. Maddin, tedavinin gençlerde daha olumlu sonuçlar gösterdiğini, ileri yaşlarda ise bu etkinin daha az olduğunu bildirdi.