YÖRÜK ALİ EFE

Milli Mücadele kahramanlarından Yörük Ali Efe 1896 yılında Aydın'da doğdu. Aydın bölgesi yörüklerinin Sarı Tekeli aşiretinden olan Yörük Ali Efe Çerkez Ethem ve Demirci Mehmet Efe'den sonra Kuva-yı Milliye'nin önemli kişilerinden idi.
Milli Mücadeleye katıldığı zaman 23 yaşındaydı. Daha önce 1916 yılında askere alınarak Kafkas Cephesi'ne gönderildiği sırada askerden kaçmış dağa çıkarak Alanya'lı Molla Ali çetesine katılmıştı. Molla Ali çarpışmada ölünce onun yerine çete başı oldu. Menderes Irmağını salla geçerken jandarmanın pususuna düşen çetenin bütün elemanları vurulmuştu. Yalnızca Ali Efe salın ipini kesip kendini akıntıya bırakarak hayatını kurtarabilmişti.
Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/turk-buyukleri/56983-yoruk-ali-efe.html#post116269
Bu olaydan sonra çetecilikten vazgeçerek kıya avında bir süre hükümete yardımcı olan Ali Efe Mondros Mütarekesinin ardından ortalık karışınca çete kurdu. Kıllıoğlu Hüseyin Efe ile birlikte Millî Mücadeleye katılarak zaman zaman Yunanlılara baskınlar yaptı.
Ali Efe'nin gün gittikçe genişleyen ve Millî Aydın Alayı adını alan milis kuvvetleri Kurtuluş Savaşında büyük yararlıklar göstermiş Aydın'ın Yunan işgalinden kurtulmasında büyük rol oynamıştı.
Savaş sona erince çetesini dağıtarak Yenipazar'ın Kavaklı köyüne çekilen ve Yörük soyadını alan Ali Efe İzmir'de geçirdiği tramvay kazasında bacaklarını kaybederek sakat kaldı.
Yörük Ali Efe 1953 yılında öldü.