Şifalı Bitkiler Her Zaman Şifalı Olmayabilir!

İlaç-ilaç ile ilaç-bitki etkileşimleri zaman zaman ters etki yaratarak, ölümle sonuçlanabilecek reaksiyonlara neden olabiliyor! İlaçların şifalı bitkilerle kullanımının da ölümcül olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle sarımsak, zencefil gibi bitkilerin kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor...

Kanada’daki İleri Etkili Teknoloji Değerlendirme Merkezi'nden (HiTEC) Janet Martin, 2.Uluslararası Hasta Güvenliği Kongresi'nde ''ilaç-ilaç'' ve ''ilaç-şifalı bitki'' reaksiyonlarıyla ilgili bilgi verdi. İlaç-ilaç ile ilaç-bitki etkileşimlerin zaman zaman ters etki yaratarak, ölümle sonuçlanabilecek reaksiyonlara neden olduğunu ifade eden Martin, ilaç kullanımı hatalarından hastanede ölüm oranlarının ABD'de 1998-2005 yılları arasında önceki yıllara oranla 3 kat arttığınını tespit edildiğini söyledi. İlaç kullanımındaki hatalardan ölümlerin arasında farklı ilaç kullanımında farmakolojik ajanların birbirini olumsuz etkileyip ters etki yaratmasının önemli yer tuttuğuna dikkat çeken Martin, buna yaşlılığın, insan ömrünün uzaması nedeniyle hastanede yatış süresinin uzamasının, daha çok ilaç seçeneğinin bulunmasının ve ilaç listelerinin uzamasının neden olabileceğini kaydetti.

ABD’de ilaç hatalarının maliyetinin 2000 yılında 177.4 milyar dolar olduğunu belirten Martin, reçeteli ilaçlarla ilgili toplam maliyet giderlerinin ise 145 milyar dolar olduğunu ifade etti. 2007’de 106 bin ölüm vakasının ters ilaç etkileşiminden kaynaklı olduğunu belirten Martin, “İlaç etkileşimlerinde yan etkilerin ortaya çıkması fayda ve risk analizinin gerçekleştirilmes i çok önemli. 100 hasta tedavi ediyorsanız, bunların sadece 5’i dozu azaltarak fayda sağlayabilecektir” diye konuştu.

Sonuç Ölümcül Olabilir!
İlaçların şifalı bitkilerle kullanımının da ölümcül olabileceğine dikkat çeken Martin, özellikle sarımsak, zencefil, ginkgo ve 'frewfew'in kandaki pıhtılaşmayı azalttığını söyledi. Martin, bu nedenle cerrahi müdahalede bulunulacak kişiler ile analjezik kullananların bu bitkisel ilaçları almaması gerektiğini vurguladı.

Martin, 'ginseng'in ters bir etkileşimde uykusuzluk, başağrısı ve mide bulantısına 'kava'nın karaciğer yetersizliği ve epilepsik reaksiyona, ekinezya'nın kandaki pıhtılaşmanın artmasına, küçük dikenli bir palmiye türü olan 'saw palmetto'nun kadınlık hormonu östrojenin salınımının artmasına neden olduğunu söyledi.

Martin, hastaların bitkisel kaynaklı ilaçların da kendi farmakolojik özellikleri ve yan etkileri olduklarının unutulmaması gerektiği dile getirdi.