ALINAN KARARLAR
02.03.2007 Şanlıurfa Kız Lisesi öğretmenler odasında yapılan Sanat Tarihi Dersi zümre toplantısında aşağıdaki kararlar alınmıştır.

• Başarıyı artırmak için sınıf rehber öğretmen ve veli,okul idaresiyle koordineli çalışılacak.
  • Ölçme ve değerlendirmede birlik ve beraberlik sağlanacak.
  • Derslerde konuların işlenmesinde konuların özelliklerine göre; anlatım, soru cevap tekniklerinin kullanılmasına, bunların yanında öğrencilerin aktif bir şekilde araştırmalar yapmalarına ve bu araştırmaların sınıfta değerlendirilmesine karar verildi
  • Türk Dilinin doğru kullanılması için gerekli çalışmalar yapılacak.
  • Sanatsal eğitim-öğretim alanındaki yeni gelişmelerden öğretmenler bilgilendirilecek.
  • Öğrenciyi okul ve çevre imkânlarından en üst düzeyde yararlandırma yoluna gidilecek.
7. Ders işleme metotları içinde öğrencilere aktivite kazandırmak için öğrencilerin hazırladıkları soruları sorarak iyi hazırlanan öğrencilere sözlü notlarını verilmesine, her öğrenciyi derse katmak ve heyecanını yenmek için zaman zaman sorular sorularak derse katılmalarını sağlamak.
  • Derslerin öğrenci merkezli olarak işlenmesine karar verildi.
  • Öğrencilere dersi sevdirebilmek amacıyla güncel sanatsal aktiviteler takip edilecek ve öğrencilerin elde ettiği bilgileri okulda arkadaşlarıyla paylaşmalarına karar verildi.
  • Diğer ders öğretmenleri ile gerekli görülen yerlerde işbirliği yapılacak.
  • Derslerin işlenişinde okuldaki mevcut imkanlar ölçüsünde araç, gereçler ve görsel materyaller kullanılacak.
12.Eğitimde verimliliğin arttırılması için yıllık ve günlük planların düzenli olarak yapılacak
13.Ödevlerin Nisan ayının ikinci haftasında toplanacak.
14.Türkçemizin öğrenciler arasında düzgün konuşulmasını sağlamak için öğrencilere gerekli rehberliği yapmaya, okul kütüphanesinden daha çok yararlanmaya Türkçe ve edebiyat öğretmenleri ile gerekli diyalogun sağlanmasına karar verildi.
15. Türk milli, eğitiminin temel amaçları ve hedeflerine ulaşmak için ve öğrencilere uygun bir sanat tarihi eğitiminin verilmesi, öğrencilerin bu amacı gerçekleştirebilecek seviyeye bulaşabilmeleri için gerekli çalışmaların ve hazırlıkların yapılması kararlaştırıldı.

Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/lise-ders-zumreleri/50881-sanat-tarihi-2-donem-zumresi-post104714.html

02/03/2007 Tahsin BALTALI Nuri TUFAN
Kız Lisesi Sanat Tarihi Öğretmeni Kız Lisesi Müdürü