BURSA (İHA) - Uzmanlar, gebelik 42 haftayı geçtiğinde doğan bebeklerde bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşılabileceğini belirtti.

Zübeydehanım Doğumevi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Özer Kutlu, son adet tarihine göre yaklaşık doğum yapma tarihinin 40 hafta üzerinden kolayca hesaplanabileceğini söyledi. Kutlu, gebeliğin erken dönemlerinde yapılan ultrasonografik tetkiklerin büyük önemi olduğuna dikkat çekerek, "Erken dönemdeki tahlil ve tetkikler geç dönemde yapılanlara göre doğum tarihi hesabında daha kesin bilgiler vermektedir. Gebelik 42 haftayı geçtiğinde anne karnı bebek için daha riskli olmaya başlar. 42 haftayı geçen bebeklerde ise bazı sorunlarla karşılaşabilir" dedi.

Dismatürite sendromu ile bebeğin doğumda uzun boylu ve zayıf, tırnaklarının ve saçının uzamış, derisinin ise ince ve buruşuk olabileceğini, tıpta makrasomi olarak bilinen bebeğin kilo artışına bağlı sorunların ya da sıkça karşılaşılan mekonyum aspirasyonu ile bebeğin içinde bulunduğu suya kendi dışkısını yapıp daha sonra bunu akciğerlerine çekerek doğum sonrası solunum sıkıntılarına yol açabileceğini hatırlatan Dr. Kutlu, "Gebelerin yüzde 80'i, 38-42 hafta arasında doğum yaparlar. Yüzde 10 kadarı ise 42 haftayı geçmektedir. Bu durumda zaman aşımı söz konusudur. Son haftalarınızda sık sık doktorunuzla irtibat halinde olunuz. Zaman aşımı durumunda doktorunuz bebeği daha yakından izleyecek ve gerekli gördüğünde suni sancı ya da sezaryen operasyonuyla müdahale edecektir" diye konuştu.