9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Şinasi, Afife Jale, Haldun Taner, Muhsin Ertuğrul kısa bilgi

Kim Kimdir? Kategorisinde ve Sanatçılar Forumunda Bulunan Şinasi, Afife Jale, Haldun Taner, Muhsin Ertuğrul kısa bilgi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> ...

 1. #1
  Mustafa Uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mustafa Uyar isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline) ReformTürk Yöneticisi
  Üyelik tarihi
  10 Eylül 2006
  Yer
  Ilgın, Konya
  Mesajlar
  13,660
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart Şinasi, Afife Jale, Haldun Taner, Muhsin Ertuğrul kısa bilgi

  Muhsin Ertuğrul Kimdir?

  Türk tiyatrosuna büyük katkılarda bulunmuş olan Muhsin Ertuğrul 28 Şubat 1892 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Daha genç yaşlarda tiyatroya ilgi duyan Ertuğrul, birçok oyunda yer aldı ve Paris’e tiyatro eğitimi almak için gitti. Türk tiyatrosu eğer modern çağa uyum sağlamış ise bunda Muhsin Ertuğrul’un katkısı büyüktür.

  Ertuğrul tiyatro alanında birçok önemli hizmetlerde bulunmuştur. Bu alanda verdiği hizmetler sonucunda Goethe Madalyası’nı almaya layık görülmüştür. Devlet tiyatrolarında genel müdürlük görevinde bulunmuş ve Tiyatro Meslek Okulu ile birlikte Darülbedayi Çocuk Tiyatrosunun kurulmasına katkı sağlamıştır.


  Kendisi tiyatrodan başka sinema ile de ilgilenmiş olan bir sanatçıdır. 1920li yıllarda Türkiye’de film icra etmiş olan ilk yapımcıdır Muhsin Ertuğrul. Kemal Film’in film yapımına başlaması için yardımcı olmuş ve aynı zamanda İpek Film’in kurulmasında ön ayak olmuştur. Tiyatro ve sinema alanındaki bu önemli isim 29 Nisan 1979′da İzmir’de hayata gözlerini yummuştur.

  Haldun Taner ( 1915)- (07.05.1986)

  1915 yılında İstanbul'da doğdu. Mütareke yıllarında Kurtuluş Savaşı başlamadan önce yazıları, dersleri ve nutuklarıyla, Türkiye'nin bağımsızlığını ve bütünlüğünü hukuki gerekçeleriyle savunan ilk kişi olan Prof. Ahmed Selahattin'in oğludur. Galatasaray'da, Heidelberg Üniversitesi'nde ve İstanbul Üniversitesi'nde okudu. 1950'den sonra İstanbul Edebiyat Fakültesi'nde, Gazetecilik Enstitüsü'nde, LCC Tiyatro Okulu'nda binlerce öğrenci yetiştirdi. 7 Mayıs 1986 tarihinde İstanbul'da vefat etti.


  ESERLERİ:

  Tiyatro:
  Ayışığında Şamata, eğin Gölgesi, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Günün adamı-Dışardakiler, Haldun Taner Kabare, Keşanlı Ali Destanı, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Vatan Kurtaran Şaban, Ve Değirmen Dönerdi-Lütfen Dokunmayın.

  Deneme:
  Berlin Mektupları, Çok Güzelsin Gitme dur, Hak dostum Diye başlayalım Söze, Ölürse Ten Ölür Canlar Ölesi Değil, Koyma Akıl Oyma Akıl, Önce İnsan.

  Hikaye:
  Kızıl Saçlı Amazon, Onikiye Bir Var, Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu, Yalıda Sabah.

  Şinasi

  İbrahim Şinasi gazeteci şair ve tiyatro yazarıdır. 5 Ağustos 1826′da hayata gelen şairin babası Topçu Yüzbaşı Mehmet Ağa’dır. Mehmet Ağa 1829′da Osmanlılar ve Ruslar arasında yapılan savaşta vefat etmiştir.


  Mahalle Sıbyan okulunu ve Fevziye okulunu tamamlayıp katip adayı olarak Müşiriyeti Mektubi kalemine katıldı. Farsça Arapça ve Fransızca öğrenen şair bilgilerini geliştirmesi için 1849′da devlet desteğiyle Paris’e gitti. Paris’te de çalışmalarına devam etti edebiyat ve dil üzerine yoğunlaştı. İstanbul’a 5 yıl sonra döndü ve Encümen-i Daniş’te görev aldı.
  Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/showthread.php?p=131778
  Tasvir-i Efkar ve Tercüman-ı Ahval gazetelerini çıkardı ve 1965 yılında tekrar Paris’e döndü. Fransa’da 5 yıl boyunca Ulusal Kitaplıkta çalışmalar yaptı ve kelime araştırmalarına yöneldi.

  Osmanlı’da başlayan batılılaşma hareketlerinin önderlerinden oldu ve düşünce dil edebiyat konularının gelişmesini sağladı.
  1871 yılının eylül ayında beyin kanserinden dolayı hayatını kaybetti.

  Şinasi’nin Eserleri: Tercüme-i Manzume Şair Evlenmesi ( Türk edebiyatının ilk tiyatro eseri) Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi Durub-i Emsal-i Osmaniye Müntehebat-ı kar Müntehebat-ı Tasvir-i Efkar


  Afife Jale
  Afife Jale 24 Temmuz 1941, İstanbul’da doğmuştur.Tiyatro oyucusudur. 13 Nisan 1919 tarihinde, Hüseyin Suat'ın "Yamalar" adlı oyununda, Emel rolü ile ilk kez sahneye çıktı.


  Babası onun tiyatrocu olmasına karşıydı ve Afife'nin oyuncu olmasını hafiflik olarak görmekteydi. Afife evden ayrı yaşamak zorunda kaldı. Bu arada Darülbedayi'deki ücretli görevine de son verildi. Güvencesiz ve parasız kaldı. Yaşadığı sıkıntılar nedeniyle şiddetli baş ağrıları çekmeye başladı. Doktoru morfinle tedavi yoluna giderek büyük bir yanlışlık yaptı ve Jale morfin bağımlısı haline geldi. Yaşamının son yıllarını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesinde geçirdi ve 1941'de burada vefat etti.

 2. #2
  Kayıtsız Misafir

  Standart

  bilmiyorum ama eminim çok katkılar vardır.

 3. #3
  Kayıtsız Kullanıcılr Misafir

  Icon8 çabuk

  ya hazu taner birazdaa kısa olsa ezberlicem.az yardim edin yaa.kısa bilgi dedim

 4. #4
  Kayıtsız Misafir

  Standart

  Afife Jale' in doğum yılı 1902

 5. #5
  Kayıtsız Misafir

  Icon13

  off biz diyok kısa bilgi bu açıyor roman

 6. #6
  Misafir Misafir

  Standart

  bence harika olmuş ayrıca hiçte uzun değil haksızlık yapmayın abartma gerektiren bir durum yok bende 6. sınıf öğrencisiyim ve ezberlemem lazım paşa paşa ezberliyeceğim Allah bu siteyi kurandan razı olsun

 7. #7
  Kayıtsız Misafir

  Icon9

  bunların ortak özelikleri nelerdir

 8. #8
  pınar Misafir

  Icon14 ödev

  Çok İyi Yaaa Çok Katkılı Sevdim

 9. #9
  Kayıtsız Misafir

  Standart

  muhteşem olmuş bayıldım bu ödevi bugün götürmeliydim hemen yaptım sağ olun

Benzer Konular

 1. Haldun Taner kimdir?
  By Mustafa Uyar in forum Yazarlar ve Şairler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 21.Nisan.2016, 12:25
 2. Afife Jale Kısa Bilgi
  By Mustafa Uyar in forum Sanatçılar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.Ocak.2015, 23:23
 3. Haldun Taner Hakkında Kısa Bilgi
  By Mustafa Uyar in forum Sanatçılar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13.Ocak.2015, 23:19
 4. Muhsin Ertuğrul Kısaca Hayatı
  By Mustafa Uyar in forum Sanatçılar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13.Ocak.2015, 23:16
 5. Muhsin Ertuğrul kimdir ve hayatı
  By Mustafa Uyar in forum Sanatçılar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.Mayıs.2010, 11:32

Bu Konudaki Etiketler

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.