Kedi Nezlesi
İsmi sizi yanıltmasın, çok rastlanan ve akut bir biçimde geçen kedi nezlesi çok tehlikelidir. Bu hastalık yavru kedilerin ölümüne bile neden olabilmektedir.
Belirtileri
- Yaşaran gözler
- Salya akımı
Bu durumdaki kedi vakit kaybetmeden veterinere götürülmelidir. Maalesef bazı durumlarda bu hastalık başka hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle KORUMA AŞISI yapılması tavsiye edilir.

Kedi Epidemisi
Çok tehlikeli olan bu hastalık bulaşıcıdır. Bu hastalığın kurbanları daha çok genç ve yaşlı kedilerdir. tedavisi mümkündür ama maalesef her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Koruma aşısı kedinizi bu hastalıktan uzak tutacaktır.
Gençlik Hastalığı
Kediseverler arasında çok korkulan bir hastalıktır.

Belirtileri
- Yüksek ateş
- İştahsızlık
- Kusma
- Ağızda kötü bir koku
Bu belirtilerden 3 - 4 gün sonra kusma başlar. Hayvan dikkatle izlenirse belirgin bir zayıflama gözlemlenir. ayrıca gözlerde akıntı başlamıştır. Ateş daha sonra düşse bile tekrar yükselir. Hastalığa yakalanan hayvan çok su içer ve soğuk yerler bularak buralarda yatar.
Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/showthread.php?p=129279
Bu aşamadan sonra hastalık ölümle sonuçlanır.
Hastalığın teşhisini veteriner kan ya da salya testleri ile saptayabilir. Ciddi bir hastalık olan gençlik hastalığının aşısı mevcuttur. Kedinizi hastalığa yakalanmadan önce aşı yaptırarak bu hastalıktan korunmasını sağlayabilirsiniz.
Kedi Aids'i
Bu hastalık kedilere insanlara bulaştığı gibi bulaşmamaktadır. Bu hastalığın tedavisi yoktur ve ölümle sonuçlanır. Karınderisi iltihapları
Bulaşıcıdır ve bir virüsten ortaya çıkar. Bu enfeksiyon çok yavaş oluşmaktadır. Hasta kedi sıkıntılı ve zaman zaman iştahsızdır. tedavisi, teşhisi zordur ve zaman alır.

Alıntıdır