Kına Yaprağının Yararları İle İlgili Bilgi


Kına Yaprağının Yararları Nedir


Kına Yaprağının Faydaları


KINA YAPRAĞI – LAVVSONİA İNERMİS


Kullanılan Kısmı: Yaprağı, tohumu ve kına


Dahilen Kullanılışı: Kına kaynatılır, suyu içilirse sarılığa, idrar zorluğuna faydalı olur. Kumları döker, gastrit ve kolite karşı faydalıdır, ishal kesici ve kurt düşürücüdür.


Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 2 gr kına konur, 10 dk bekletilir, süzülüp içilir.


Kolitte kına balla macun yapılıp yenir.


Kına tohumundan 5 gr toz haline getirilir, balla macun yapılıp yenilirse beyin hastalıklarına iyi gelir.


Kına yaprağı veya tohumu toz haline getirilir, kaymakla karıştırılır, hergün bir miktar yenirse kataraktı giderir. Haricen göze sürme gibi çekmek sureti ile de kullanılır.


Kangrende; 100 gr kına, 250 gr şeker, 1.5 kilo suda kaynatılıp içilir, bir müddet devam edilirse hastalıktan kurtarır. Kangrenin en iyi ilacıdır.


Haricen Kullanılışı: Kına, mayalı hamur, tereyağı, eşit miktarlarda karıştırılır, lapa halinde guatrın üzerine bağlanırsa guatrı yavaş yavaş eritir.


Kına tuzsuz tereyağı ile merhem haline getirilir, uyuz ve egzamaya sürülürse tedavi eder.


Saç dökülmesini önlemek muhafaza edip güçlendirmek için 30 gr kına 1 gr bergamut hülasası karıştırılır ve saçlar bununla ovulur. Çiçek çıkaran çocukların ayaklarının altına kına yakılırsa gözlerinde çiçek çıkmasını önler. Kına ve lavsonun dermatofıt mantarların üremesini önleyici bir etkiye sahip olduğu tesbit edilmiştir.


Kınanın deri hastalıklarında derinin mukavemetini artırıcı etkisi bulunmaktadır.


Ateş düşürücü, kına sirke ile karıştırılır, tabanlara konulur.


Kına kaynatılır, sıcak olarak gargara yapılırsa ağızdaki yara ve çatlakları iyi eder. Kına boğaz ağrısında lapa halinde boğaza sarılırsa faydalı olur.


Kına kaynatılır, lapa halinde katılıklara, soğuktan ileri gelen çatlaklara, cilt kabarcıklarına ve ateş yanığına konulursa iyi gelir. Kına çorap içerisine konulursa ayak terlemelerine mani olur. Cilt hastalıklarında kına zeytinyağı ile karıştırılarak da kullanılabilir.


Nasırı sökmek için, kına ıslatılır, ikiye bölünen incirin içerisine konur, nasırın üzerine bağlanır.


{lang: 'tr'}