Giriş

REFORMTÜRK 17. YIL

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
    ReformTürk Yöneticisi Mustafa Uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ilgın, Konya
    Tecrübe Puanı
    100

Standart Zümre toplantısı öğretim yılı başı gündem maddeleri

ZÜMRE TOPLANTISI ÖĞRETİM YILI BAŞI GÜNDEM MADDELERİ

1. Açılış ve yoklama.
    2. Sekreter seçimi.
    3. Milli Eğitim Temel Kanunu’nun okunması ve özellikleri 2., 28. ve 43. Maddeleri üzerinde durulması (24/6/1973 gün ve 14574 S.R.G.)
    4. Sınıf Geçme Yönetmeliği ve değişikliklerin incelenmesi. (2438, 2460, 2480, ve 2516 S.T.D.) Özellikle 5, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 28/b 1, 2, 39, 40 ve 44. maddelerin üzerinde durulması.
    5. Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavları Yönergesi’nin (2451 S.T.D. değişik 2480 S.T.D. sayfa 517)- 4,5,6,9,14,17, ve 20. Maddelerinin incelenmesi.
    6. Atatürk İlke ve İnkılaplarının Öğretim Esasları Yönergesi (2104 S.T.D.) incelenmesi.
    7. Kullanılacak öğretim metot ve teknikleri üzerinde durulması. Açıklama : Ek:
    8. Öğrenci Merkezli Öğretimin Açıklanması-Açıklama Ek:
    9. Yıllık ödev konuları, Kaynakları ve Değerlendirme Esaslarının Belirlenmesi (2300 S.T.D. /2348 S.T.D. Eki 2300 S.T.D. Genelge’nin (b/2) maddesinde; Tanımlar
    a) Ders dışı öğretim faaliyetleri (Md. 11’den 21’e kadar okunması, dikkatle incelenmesi
    b) Ödev konularının kaynakların ve değerlendirme esaslarının tespit edilmesi.
    c) Hazırlık çalışmaları
    d) Alıştırma çalışmaları
    e) Açıklama Ek 7
    10. Yazılı sınavların zamanının belirlenmesi. Yazılı sınavların hazırlanmasında dikkat edilecek hususlar; Ek :
    a) Sınıf Geçme Yönetmeliği (Md. 17,18,19,20,25) incelenmesi.
    b) Karşılaştırmalı sınavların yapılması; (En az 1’i ortak zorunludur) (Sınıf Geçme Yönetmeliği Md-19)
    c) Sözlü notların ders esnasında verilmesi
    11. Branşla ilgili öğretimin genel ilkelerinin incelenmesi. Açıklama Ek: (Müfredat programların kitaplarının başlarında)

12. Yıllık planların hazırlanması (2089 S.T.D.) Ek :
    a) Ders kesim raporlarının incelenmesi-Bitirilmemiş konuların plana alınması ve konuların başlangıcının tespiti ve aylara dağıtılması.
    b) “Atatürkçülük” ile ilgili konuların dağıtılması ; İlköğretim T.D. 2504, Lise 2488
    c) Bir önceki yıl uygulamaları ile bu uygulamalar esnasında ortaya çıkan sorun ve aksamalar, öğrencilerin kavramakta zorluk çektiği, verimi olumsuz yönde etkileyen hususların bir bütün olarak değerlendirmek ve yeni yılın planlanması için bir ön hazırlığın yapılması.
    d) Özellikle, hazırlık sınıflarında (Türkçe) dersi öğretmenlerinin, Yabancı Dil öğretmenleriyle (dilbilgisi) konularında işbirliği yapması, (Türkçe) dersinde yabancı dil-gramer konularına paralel konuların yıllık planlara bir hafta önce alınması, böylece dilbilgisi yönünden öğrencilerin desteklenmesi.
    Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/toplanti-tutanak-ornekleri/60235-zumre-toplantisi-ogretim-yili-basi-gundem-maddeleri.html#post123695
    14. Ders kitaplarının seçimi (Ders yılı sonunda bazen Mayıs Eylül başında) Öğretim yılı için ( S.T.D.)
    a) M.E.B. Ders Kitapları Yönetmeliği (23. Madde-b fırkası)
    b) Kitap seçiminde dikkat edilecek hususlar.
    c) İlköğretim ve Ortaöğretim kurumlarında okutulacak ders kitapları ilgili sınıf ve branş öğretmeni tarafından seçilir.
    d) Branş öğretmeni seçtikleri kitapların seçme gerekçeleri konusunda zümre öğretmenler kuruluna bilgi verir. Bu toplantıya Okul-Aile Birliği başkanı ya da uygun göreceği üyelerin katılması sağlanır. Sınıf ve branş öğretmeni seçtiği kitap listesini gereği için müdürüne sunar. Not : Kitap seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar (Açıklama Ek: )
    e) “Ancak ders kitabı bulunmayan derslerde, Bakanlıkça tavsiye edilmiş son on yıl içerisinde kabul görmüş ve T.D.’de yayımlanmış kaynak kitaplardan yararlanılacaktır.”
    15. Yıl içinde yapılacak gündemli zümre toplantılarının tarihlerinin belirlenmesi.
    16. Öğretmenlerin mesleki gelişimleri için seminer çalışmalarının düzenlenmesi, Branşa ait çalışmaların tespiti, gelişmelerin paylaşılması konusunun önerilmesi.
    17. Zümre toplantılarının şekil ve içerik bakımından nasıl olması gerektiği.
    19. Ders araç-gereçlerinin kullanılması, bakımı, korunması ve gözden geçirilip, eksikliklerin tamamlanması yönünde öneriler getirilmesi.
    20. Günlük planların sürekli, amaca uygun ve düzenli olarak yapılması ve muhafaza edilmesi. Öğretmen kitaplarının günlük plan olmadığı, bir araç olduğu, konusu.
    21. Okula ait ilgili mevzuat kaynaklarının incelenmesi.
    22. Okul veli ilişkileri,, veliler ile iletişim kurulması ve velilerin okuldan beklentilerinin saptanması (ilgili yönetmelik-Okul Aile Birliği)
    23. Ölçme değerlendirmede birlik ve ortak uygulama için tüm sınıflarda yapılacak olan yazılı sınavları ve içeriğinin zümrede kararlaştırılması (Sınıf Geçme Yönetmeliği Madde 17)
    24. Özel Öğretim Kurumlarında Bazı Derslerin Öğretimini Yabancı Dille Yapan Özel okullarda (Eylül 2000-2516 S.T.D.’de yayımlanan Özel Okullar Çerçeve Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik’in 10. maddesinde (sayfa 808) Değişik 20. Maddesinin incelenmesi.
    25. Müfredat programının incelenmesi ve ağırlıklı konuların belirlenmesi.
    26. Dersin genel amaçları doğrultusunda konuların özel amaçlarının belirlenmesi.
    27. Yönetmeliklerin istediği sınavlar dışında yapılacak sınavların tespit edilmesi.
    28. Aynı branştan stajyer öğretmenlerin yetiştirilmesinde idare ile işbirliği yapılması.
    29. Konularla ilgili kaynakların incelenmesi.
    30. Konularla ilgili deney-gözlem planlamasının yapılması.
    31. Önceki yıl ÖSS başarısının incelenmesi.
    32. Geçen yıl ki zümre kararlarına ilişkin uygulama sonuçları ve öğrenci başarısı ile ilgili durumun değerlendirilmesi suretiyle elde edilen sonuçlara göre yeni kararların alınması.
    33. Diğer zümre öğretmenleriyle yapılacak olan işbirliği konularının saptanması (konu, branş ve zamanın belirtilmesi) ve yıllık planlarda gösterilmesi.
    34. İş Takviminin incelenmesi.
    35. Okulda özürlü ve yavaş öğrenenler ile algılama durumları ileri düzeyde olan öğrencilere ilişkin tespitlerin yapılması ve bu öğrencilere uygun yöntem ve yaklaşımların değerlendirilmesi.
    36. Senebaşı Öğretmenler Kuruluna sunulacak tekliflerinin görüşülmesi.
    37. Öğrencilere aldırılacak araç-gereçlerin tespit edilmesi.
    38. Branşla ilgili okul kütüphanesinde bulunan kaynakların dökümünün çıkarılması, listelenmesi.
    39. Dilek ve temenniler.

AYRICA :
    Zümre toplantıları çok detaylı olmalı
    İlgili mevzuat incelenmeli
    Düşünceler bölümü olmalı
    Yıl içinde meydana gelen aksaklıkların görüşülmeli
    Önceki yıl ÖSS başarısının gösterilmeli
    Sınıf sınıf detaylı sınıf başarısı zümre toplantılarına yansıtılmalı
    Her zaman öğrenciye sözlü notu verilmeli ve bu zümrelerde karar altına alınmalı
    2488 Atatürk ve İnkılapları yıllık plana yansıtılmalı
    Her dönemde bir tane ortak test yapılmalı (zümreler test yapma kararı alabilir)
    Eğitim-Öğretimde birlik ve koordinasyon sağlanmalı
    Kararları, neden, neyi, nasıl ve ne zaman, ne ile ve nerede sorularına cevap verecek şekilde almalı
    Yönetmelik maddelerini karar diye yazmamalı
    Tavsiye ve temenni niteliğinde kararlar yerine, bağlayıcı ve uygulanabilir kararlar almalı
    Eğitim-Öğretimi geliştirecek nitelikte kararlar almalı
    Uygulanabilir kararlar almak.
    Kanun, Yönetmelik, Yönerge ve genelgelerle istenilen hususların nasıl uygulanacağını tartışmak ve karara bağlamak.
    Tecrübeli öğretmenlerin yeri geldikçe, meslekte yeni öğretmenlere mesleki tecrübelerini aktarmaları.

alıntıdır.
    Kaynak: adaminsitesi.com
    Konu Mustafa Uyar tarafından (28.Mayıs.2011 Saat 12:42 ) değiştirilmiştir.