ILGIN ANADOLU LİSESİ
2008 - 2009 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BEDEN EĞİTİMİ DERSİ
SENE BAŞI ZÜMRE TOPLANTI TUTANAĞI Toplantı Tarihi : 04.09.2008
Zümre No : 1 ( Sene Başı)
Toplantı Yeri : Spor Odası
Toplantı Saati : 14:00
T.Katılanlar : Osman KAĞNICI (Okul Müdürü), Fatih MÜLAZIMOĞLU (Beden Eğitimi Öğretmeni )
GÜNDEM MADDELERİ
1. Açılış,saygı duruşu ve istiklal marşı
2. 2007 - 2008 Eğitim-Öğretim yılı zümre toplantı tutanaklarının gözden geçirilmesi.
Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/lise-ders-zumreleri/57544-beden-egitimi-dersi-sene-basi-zumre-toplanti-tutanagi.html#post117602
3. Beden eğitimi müfredat kitabından 2455 ve 2470 sayılı Tebliğler Dergisindeki açıklamalar bölümünün okunarak ünitelendirilmiş yıllık ders planlarına alınacak konuların özel amaçlarla tespit edilmesi .
4. 1739 sayılı Milli Eğitim temel kanunun okunması.
5. Atatürk ilke ve inkılapları öğretim esasları yönergesinin (2104-2488) gözden geçirilmesi
6. Ödev yönetmeliği (2380) ve verilecek ödev konularının sınıflara göre belirlenmesi
7. 2008 - 2009 yılına ait iş takviminin çıkarılması
8. Ünitelendirilmiş yıllık ders planlarının Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda hazırlanması.
9. Ölçme ve değerlendirme.I.dönem Beden Eğitimi dersi başarı hedefi
10. Raporlu öğrencilerin durumunun görüşülmesi.
11. Ders araç ve gereçlerinin dikkat ve özenle kullanılması..
12. Eksik araç ve gereçlerin tespiti ve temini.
13. Ders dışı çalışmalarının belirlenmesi.
14. Okullar arası yarışmalarda kurulacak takımların tespiti.
15. Okul içi (sınıflar arası) yapılacak sportif faaliyetlerin görüşülmesi.
16. Yapılan sportif faaliyetlerde dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi.
17. Beden eğitimi zümresinin okul disiplinine katkısı.
18. Okulda fair-play çalışmalarının planlanması.
19. Öğrencilerde kıyafet birliğinin sağlanması.
20. Öğrencilerin giyinmelerinde zamanın ayarlanması.Spor salonunun ve soyunma odalarının kullanımı
21. Diğer zümrelerle işbirliği yapılması.
22. Törenlere katılacak sınıfların tespiti.
23. Dilek ve temenniler.Kapanış
GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ VE ALINAN KARARLAR
MADDE-1
Okul Müdürü Osman KAĞNICI tarafından toplantı iyi dilekler açıldı.Beden Eğitimi Öğretmeni Fatih MÜLAZIMOĞLU yönetiminde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Türk büyükleri adına bir dakikalık saygı duruşu yaptırıldı.Akabinde İstiklal marşı söylendi. Gündem maddeleri okundu.
MADDE-2
Fatih MÜLAZIMOĞLU: tarafından geçen yılın zümre toplantı kararlarını okundu. Burada belirlenen zümre kararlarına uyulduğu tespit edildi.
MADDE-3
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Beden eğitimi dersi ve öğretim programları kitabından 2455 ve 2470 sayılı Tebliğler Dergisindeki açıklamalar bölümü okunarak ünitelendirilmiş yıllık ders planlarına alınacak konular özel amaçlarıyla tespit edildi. Ünitelendirilmiş yıllık ders planları buna göre düzenlendi.
MADDE-4
Fatih MÜLAZIMOĞLU: 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’ nu okudu. Zümre başkanı Osman KAĞNICI tarafından gerekli açıklamalar yapılarak notlar alındı.
MADDE-5
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Atatürk ilke ve inkılapları öğretim esasları yönergesini (2104-2488) okudu.
Fatih MÜLAZIMOĞLU, derslerin bu yönerge dikkate alarak işlenmesi gerektiğini belirtti.
MADDE-6
Fatih MÜLAZIMOĞLU, ödev yönetmeliğini (2380) okudu.
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Daha önceki senelere ait zümrelerde tespit edilen ödev konuları ve ödev değerlendirme esasları hakkındaki maddeleri okudu, yıllık ödev konularını sınıflara göre belirleyip, bu konulara ilaveten yeni sporları tanıtmak amacıyla onlardan da ödev verelim, dedi.(Çim hokeyi, Tenis, Bedminton vs gibi)
YILLIK ÖDEV KONULARI:
Lise-1.sınıflar;
1. Voleybolun tarihi gelişimi hakkında bilgi veriniz. Türkiye’de voleybolun gelişmesini kısaca açıklayarak uluslar arası voleybol kurallarını yazınız.
2. Futbolun tarihi gelişimi hakkında bilgi veriniz. Türkiye’de futbolun gelişmesini kısaca açıklayarak uluslar arası futbol kurallarını açıklayınız.
3. Hentbolün tarihi gelişimi hakkında bilgi veriniz. Türkiye’de hentbolun gelişmesini kısaca açıklayarak uluslar arası hentbol kurallarını açıklayınız.
4. Basketbolün tarihi gelişimi hakkında bilgi veriniz. Türkiye’de basketbolün gelişmesini kısaca açıklayarak uluslar arası basketbol kurallarını açıklayınız
5. Türkiye’de atletizmin tarihçesi hakkında bilgi veriniz. Koşma,atlama ve atma branşları nelerdir? Maddeler halinde yazınız.
6. Badmintonun tarihçesini yazarak, Türkiye’de badmintonun gelişimi hakkında bilgi veriniz.
Lise-2.Sınıflar;
1. Voleybol oyunu hakkında genel bilgi veriniz. Voleybol sahasını çizerek ölçülerini belirtiniz.
2. Futbol oyunu hakkında genel bilgi veriniz. Futbol sahasını çizerek ölçülerini belirtiniz.
3. Basketbol oyunu hakkında genel bilgi veriniz. Basketbol sahasını çizerek ölçülerini belirtiniz.
4. Hentbol oyunu hakkında genel bilgi veriniz. Hentbol sahasını çizerek ölçülerini belirtiniz.
5. Türkiye’deki spor federasyonlarını yazınız.
Lise-3-4.Sınıflar;
1. Badminton malzemeleri nelerdir? Badminton temel teknikleri ve öğretimi hakkında bilgi veriniz.
2. Basketbolün temel teknikleri hakkında bilgi vererek, dripling ne demek, kısaca açıklayarak, dripling yaparken el ve yön değiştirmeleri yazınız.
3. Atletizm nedir? Atletizmde kısa mesafe ve maraton koşularını açıklayarak yazınız. Engelli koşular hakkında bilgi veriniz. Beden eğitimi ve sporun fizyolojik ve biyolojik faydaları, sosyolojik ve psikolojik faydaları ile ekonomik faydalarını yazarak açıklayınız.
4. Beslenme nedir? Yeterli ve dengeli beslenme, yetersiz ve dengesiz beslenme, beslenmenin insan ve sporcu sağlığındaki önemini yazınız.
5. Vitamin çeşitleri nelerdir, açıklayarak yazınız.
6. İzcilik nedir? İzciliğin amaçları nelerdir? İzcilik andı nedir? İzci töresi nelerdir? Yazarak açıklayınız.
ÖDEV DEĞERLENDİRME ESASLARI
1- Ödevin tertip-düzen ve temizliği 10 puan
2- Okuma, inceleme ve araştırma 20 puan
3- Kaynak kitaplardan yararlanma 20 puan
4- Plan yapma, öğretmenin görüş ve
tavsiyelerinin alınması 20 puan
5- Ödevde varılan sonucun kaynak ve
yöntemlere bağlılığı 20 puan
6- Ödevin zamanında verilmesi 10 puan
İlave yapılmadan böylece yapılmasına karar verildi.
MADDE-7
2008 - 2009 Yılına ait iş takvimi çıkartıldı.
Buna göre;
2008-2009 öğretim yılı başlangıcı 08 Eylül 2008 Pazartesi
Ramazan Bayramı 29 Eylül 2008 Pazartesi 13.00′da başlar 2 Ekim 2008 Perşembe akşamı sona erer
İstanbul’un kurtuluşu 6 Ekim 2008 Pazartesi
Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim 2008 Salı 13.00 da başlar 29 Ekim 2008 Çarşamba akşamı sona erer
Atatürk Haftası 10-16 Kasım 2008
Öğretmenler Günü 24 Kasım 2008 Pazartesi
Kurban Bayramı 7 Aralık 2008 Pazar 13.00 da başlar 11 Aralık 2008 Perşembe akşamı sona erer
Yılbaşı Tatili 01 Ocak 2009 Perşembe
Birinci dönemin sona ermesi 23 Ocak 2009 Cuma
Yarıyıl Tatili 26 Ocak 2009 Pazartesi - 06 Şubat 2009 Cuma tarihleri arası
İkinci yarıyıl başlangıcı 09 Şubat 2009 Pazartesi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlköğretim okullarında 23 Nisan 2009 Perşembe günü başlar 24 Nisan 2009 Cuma sona erer - Ortaöğretim okullarında 23 Nisan Perşembe
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs 2009 Pazartesi günü başlar 20 Mayıs 2009 Salı sona erer
Ders Yılının Sona ermesi 12 Haziran 2009 Cuma
Olarak tespit edildi.
MADDE-8
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Ünitelendirilmiş yıllık ders planlarının Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda hazırlanmalı, branşlara uygun olarak bazı derslerde Atatürk’ün ünlü sporcularla hatıraları, sevdiği sporları, spor hakkındaki görüşleri ve milli bayramlar hakkında bilgi verilmesinin gerektiğini belirtti.
MADDE-9
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Sınıf geçme yönetmeliğini okudu.
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Ölçme ve değerlendirmelerde her sınıf için Üç(3)sözlü,uygulamalı değerlendirme notu verileceğini belirtti.Ayrıca teorik olarak işlenecek konulardan gerekirse bir(1)tane yazılı yapılabileceğini bu şekilde olursa iki(2)sözlü,uygulamalı ve bir(1)yazılı olacağını belirtti.Karara bağlandı.
Fatih MÜLAZIMOĞLU: 2008/2009 Eğitim Öğretim yılı I.dönem 9-10-11-12.sınıflar Beden Eğitimi dersinin hedeflenen başarısının %100 veya ona yakın,hedeflenen not ortalamasının da 4.80 olmasını hedeflediğini belirtti.
MADDE-10
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Beden eğitimi derslerine rapor dolayısıyla devamlı olarak katılamayan öğrencilerin ölçme ve değerlendirmelerini teorik bilgilerden ve ödevlendirilecekleri konulardan yapacağını belirtti ve bu karar bağlandı.Ders esnasında ise raporlu öğrencilerin eşofmanlarını giyinerek dersi takip etmelerinin isteneceği belirtildi.Ayrıca kendilerine engel olmayan branşlarda uygun görülürse bu öğrencilerin derse katılmalarına izin verilecek bu şekilde kendine güven duygularının artmasına da katkıda bulunulmuş olacaktır.
MADDE-11
Osman KAĞNICI: Elimizdeki malzemelere sahip olmalıyız.Malzemeyi iyi kullanmayı öğrencilere de öğretmeliyiz.Bu konuda nasıl bir yöntem izliyorsunuz?
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Derse girerken konu için gerekli araç ve gereçler sınıf başkanı veya yardımcısı tarafından teslim alınıp dersin sonunda başkanın görevlendirdiği öğrenci tarafından bizlere teslim ediliyor.Böylece her ders bir öğrenci malzemeyi takip etmiş oluyor.Ayrıca okul demir baş ve eşyalarının düzenli kullanılması ve korunması için öğrencilerle devamlı iş birliği içerisinde çalışmalarında bulunacağı karara bağlandı.
MADDE-12
Osman KAĞNICI:Okulumuz yeni olduğu için sportif tesis bakımından yetersiz olduğunu gerekli girişimlerle şartların daha düzgün hale getirileceğini söyledi.
Fatih MÜLAZIMOĞLU:Ders araç gereçlerinde fazla sıkıntının bulunmadığı ama tesislerin çok zayıf olduğunu bununda dersleri olumsuz etkilediğini söyledi.En kısa zaman da istenilen düzeyde olması dileğinde bulundu.
MADDE-13
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Ders dışı egzersiz olarak Erkek Voleybol takımı hazırlayacağını belirtti.Okul Müdürü Osman KAĞNICI tarafından da onaylandı.
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Ayrıca egzersiz çalışmasına ilaveten ders dışı etkinlikleri olarak aşağıda belirtilen faaliyetlerin yapılacağını belirtti;
Bando takımı, Halk oyunları ekibi ,Kros takımı,Kız Voleybol takımı,Futbol takımı
MADDE-14
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Bu sene okulumuzu ;
Erkeklerde; Voleybol,Futbol ve kros takımları ile
Kızlarda ise, voleybol,kros takımları ile temsil edeceğiz.
MADDE-15
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Sınıflar arası faaliyet olarak kızlarda ;voleybol,masa tenisi,badminton; erkeklerde ise halı saha futbol, voleybol, badminton,masa tenisi turnuvaları yapılacaktır.
MADDE-16
Osman KAĞNICI: Okullar arası ve sınıflar arası yapılan spor faaliyetlerde başarılı olan öğrencileri nasıl ödüllendirebiliriz.
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Sınıflar arasında dereceye giren(1.,2. ve 3.’lere) öğrencilere madalya ve okullar arasında dereceye giren ferdi ve takım sporcularına başarı belgesi verilebileceğini belirtti.Bu karara bağlandı.
MADDE-17
Fatih MÜLAZIMOĞLU: ‘Kurallara uymak ve disiplinli olmanın beden eğitiminin temel ilkelerinden olduğunu öğrencilere anlatmalıyız. Yapacağımız turnuvalarda öğrencilerin deşarj olması sağlanarak okul disiplinine katkı sağlamış oluruz’ dedi.
MADDE-18
Osman KAĞNICI: Okul içi ve okul dışı sportif faaliyetlerinde fair- play kavramının zihinlerde yer edinilmesi adına gerekli teşvik ve çalışmaları yapalım.
MADDE-19
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Sene başından itibaren öğrencilerin derslere eşofman,çorap,penye ve spor ayakkabıları ile katılmaları için gerekli özeni göstererek öğrencilerin disiplinli olmalarının sağlanacağını belirtti.
MADDE-20
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Öğrencilerin bir sonraki derse dinlenmiş ve hazır olarak girebilmeleri için;öğrencileri dersin bitiminden en az 5 dakika, en fazla 10 dakika önce soyunma odalarına gönderileceğini söyledi.Soyunma odalarının kullanımı ise; ders saati gelen öğrenciler odanın anahtarını öğretmenden alarak üzerlerini değiştirdikten sonra tekrar odayı kilitleyerek anahtarı teslim edeceklerdir.Dolayısıyla odalar hiçbir zaman açık kalmayacaktır.Spor salonunun ve soyunma odalarının temiz tutulması için gerekli önlemler alınarak temizlik sağlanmış olacaktır.
MADDE-21
Fatih MÜLAZIMOĞLU: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası, 23 Nisan Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının anlam ve öneminin anlatılabilmesi için Tarih ve Edebiyat zümresi ile işbirliği yapması gerektiğini belirtti.
MADDE-22
Fatih MÜLAZIMOĞLU: Törenlere lise 1.sınıf öğrencilerinin katılacağını diğer öğrencilerin özel görevler dışında katılmayacağı kararı alındı.
MADDE-23
Okul Müdürü Osman KAĞNICI “2008 - 2009 Eğitim- Öğretim yılının milli eğitimin temel ilkeleri doğrultusunda sürdürülmesi, başarılı bir yıl geçirilmesi temennisi ile yapacağınız çalışmalarda başarılar dilerim.”temennisinde bulunarak toplantıyı kapattı.
Fatih MÜLAZIMOĞLU
Beden Eğitimi Öğretmeni
UYGUNDUR
04/09/2008
Osman KAĞNICI
Okul Müdürü