ŞEHİT DOĞAN SEVİNÇ İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜĞÜNE
BURSA

20.06.2008 tarihinde saat 09:20 de aşağıdaki gündem maddeleri doğrultusunda 6.ve 7. sınıflar Fen ve Teknoloji 8. sınıflar Fen Bilgisi dersi zümre öğretmenler toplantısını yapmak istiyoruz.
Bilgilerinize arz ederim.

SüleymanİŞÇİ
Fen Bilgisi Zümre Başkanı

GÜNDEM

1 – Açılış ve yoklama
2 – Eğitim ve öğretimde 1. ve 2. dönemin değerlendirilmesi
3 – Okulda yıl boyu yapılan eğitimle ilgili etkinliklerin değerlendirilmesi
4 – Öğrenci başarılarının arttırılması
5 – Dilek ve temenniler

2007 – 2008 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI
ŞEHİT DOĞAN SEVİNÇ İLKÖĞRETİM OKULU
6. - 7. - 8. SINIFLAR FEN BİLGİSİ DERSİ
YILSONU ZÜMRE ÖĞRETMENLER TOPLANTISI

Toplantı No : 3
Toplantı Tarihi : 20.06.2008
Toplantı Yeri : Fen Laboratuarı
Toplantı Saati : 09.20
Top. Katılanlar : Mustafa DÖNMEZ (Müdür Yrd.),Süleyman İŞÇİ(Zümre Başkanı),
Dilek ALTINEL(Fen Bil. Öğretmeni)

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ

1 - İyi dilek ve temennilerle Mustafa DÖNMEZ başkanlığında, Süleyman İŞÇİ ve Dilek ALTINEL’in katılımıyla toplantı başladı.

2 - Mustafa DÖNMEZ tarafından sınıflara göre başarı istatistikleri okundu.

Başarıların yeterli olmadığı, bunda daha çok ailelerin ilgisizliğinin ön planda olduğu, bu yüzden de önümüzdeki öğretim yılı için daha ciddi kararlar alınması gerektiği, hatta aileleriyle birebir ilişkilerin arttırılması gerektiği, ailelerin öğrencileri devamlı takip etmesi için olanaklar sağlanması gerektiği kanısına varılmıştır.
Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/fen-ve-teknoloji-dersi/57217-fen-ve-tek-sene-sonu-zumre-ornegi.html#post116687

Yıllık planlarda bazı konular için ayrılan sürenin yetersiz olduğu, bu durumun öğrenci ve öğretmen açısından sıkıntılar oluşturduğu görülmüştür.

3 - Fen ve Teknoloji ye ilgisi olan öğrenciler tespit edilip, proje gurubu oluşturulmuştur. Bu öğrenciler ile değişik okullarda düzenlenen Fen ve Teknoloji proje sergilerine geziler düzenlenmiştir.

Proje guruplarıyla Fen Laboratuarında belirli araklıklarla proje çalışmaları yapılmıştır, neler yapılması gerektiği tartışılmıştır ve önümüzdeki sene için bazı kararlar alınmıştır.

Osmangazi de yapılan bilim şenliğine katılım sağlanmıştır. Görev alınmıştır.

Fen ve Teknoloji dersinden proje ve performans ödevi alan öğrencilerin ürünleri ile sene sonunda sergi düzenlenmiştir.

Fen Laboratuarında bilgisayar, projektör ve internet ağından yararlanılarak, Teknolojinin imkanlarını ön plana çıkararak, Bilim ve Fen dersi daha görsel, daha ilgi çekici hale getirilmiştir.

Öğrencilerin bire bir katılımıyla okulumuzun zemin katında büyük bir Periyodik Tablo yapılmıştır. Öğrencilerin bu tabloyu oluşturma esnasında derse ve okula bağlılıklarını daha da arttırdıkları görülmüştür.

4 – Öğrenci başarılarını arttırma yolunda;
Öğrenciler seviyelerine göre gruplandırılarak ders dışında haftanın belirli günleri çalışma saatleri oluşturulmuştur ve bu çalışmalara katılan öğrencilerden olumlu sonuçlar alındı. Fakat çalışma guruplarına her öğrencinin ilgi göstermemesinden dolayı o öğrenciler için olumlu sonuçlar oluşmadığı görülmüştür.

Fen ve Teknoloji dersindeki akademik başarısı düşük olan öğrenciler Fen Laboratuarının düzenlenmesinde görevlendirilmesi ile derse karşı ilgilerinin oluşturulması sağlanmıştır.

5 - M.DÖNMEZ, bütün amacımızın okulumuzda eğitim-öğretim kalitesinin artırılması olduğunu belirtti. Bu sebeple herkesin üzerine düşen görevi fazlasıyla yapması gerektiğini vurgulayarak iyi dilek ve temennilerle toplantıya son verildi.

Dilek ALTINEL.............................Süleyman İŞÇİ
Fen Bil. Öğrt. . ......................Fen Bil. Öğrt.
......................................... (Zümre Başkanı)

Mustafa DÖNMEZ
Müdür Yrd.

UYGUNDUR
20 / 06 / 2008

Cafer KÜÇÜK
Qkul Müdürü