2007–2008 ÖĞRETİM YILINDA …… SINIFINDA UYULMASINI İSTEDİĞİM ve

BENİM DE UYACAĞIM KURALLAR:

1) Öncelikle sınıfta tek olmadığımı, karşımdakinin de insan olduğunu bileceğim.
2) Sınıf içinde normal adımlarla ilerleyeceğim; sınıfta toz uçurmayacağım.
3) Sınıf kitaplığını koruyacağım; kitaplıktan ilgili arkadaşlarımın sorumlu olduğunu unutmayacağım.
4) Dersleri dikkatli bir şekilde dinleyeceğim; gerekirse not tutacağım; öğretmenim ya da arkadaşım sözünü bitirince söz alıp derse katılacağım.
5) Kitaplıktan aldığım kitapları zamanında okuyacağım ve zamanında geri getireceğim.
6) Örnek bir öğrenci olduğumu daima aklımda tutacağım.
7) Sınıfımızı temiz tutacağım; çöpleri çöp kutusuna, kâğıtları kâğıt kutusuna atacağım.
8) Masamın gözünü, sıramın altını temiz tutacağım.
9) Konuşurken sesimi iyi ayarlayacağım. Gereksiz yere yükseltmeyeceğim.
10) Sınıfımdaki arkadaşlarımla iyi geçineceğim; onların haklarını koruyacağım.
11) Aldığım ya da verilen bir görevi, zamanında ve hakkıyla yerine getireceğim.
12) Sınıfımızdaki ders ortamını koruyacağım; arkadaşlarımın dikkatini dağıtacak, öğretmenimizin moralini bozacak hallerden kaçınacağım.
13) Sınıftaki eşyaları dikkatle kullanacak ve koruyacağım. Gerektiğinde izin alacağım.
14) Sınıf nöbetçisi olduğum zaman mümkün olduğunca sınıfta duracağım; nöbet görevimi titizlikle yerine getireceğim.
Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/turkce-dersi/47856-yaramaz-ogrenciler-icin-ogrenci-sozlesmesi.html#post97514
15) Ders bitiş zili çalınca, öğretmenim kapıdan çıkınca ya da izin verince yerimden kalkacağım.
16) Hayatımın en önemli maçını yapıyor dahi olsam, içeri zili çalınca zamanında sınıfta olacağım.
17) Boş geçen dersleri en verimli şekilde değerlendireceğim.
18) Arkadaşlarımla argolu, küfürlü değil, oldukça kibar konuşacağım; lakap takmaktan kaçınacağım.
19) Bu maddelere uyunca kul hakkını koruduğumu bileceğim; kurallara uymadığım zaman cezama razı olacağım.

Kabul eden Öğrencinin Adı – Soyadı:
Öğrencinin İmzası:
……………………………………….
…………………….. ilköğretim Okulu
…… Sınıfı Rehber Öğretmeni