Marmara Eğitim Kurumları’nın Genel Müdürü Elif Şimşek, Bodrum’da, üniversitelerine bağlı fakülteler kurmayı planladıklarını söyledi.

Üniversite eğitimi almanın önemli bir toplumsal sorun haline geldiğini söyleyen Elif Şimşek, “Bu sorun özel üniversitelerin de yer aldığı yeni üniversiteler açmakla çözümlenir” dedi

Maltepe Başıbüyük'teki kampus alanı içerisinde Maltepe Üniversitesi'nin de yer aldığı Marmara Eğitim Kurumları'nın Genel Müdürü Elif Şimşek, Bodrum'da, üniversitelerine bağlı fakülteler kurmayı planladıklarını söyledi. Şu anda genel müdürlüğüne bağlı olarak Bodrum'da bir anaokulu ile kolejlerinin bulunduğunu ifade eden Şimşek, “Kurum olarak daha da genişlemeyi amaçlıyoruz. Kolejlerin ve anaokullarının sayısını daha da artıracağız. Maltepe Üniversitesi'nin de planları var. Tam netleşmedi ama, Bodrum'da denizcilik fakültesi ile su ürünleri fakültesi açılmasını planlıyoruz. Böyle bir düşünce var” dedi.

Ülkemizin eğitim alanında anaokulundan üniversiteye kadar çok ciddi aksaklıklar yaşadığını belirten Elif Şimşek, “Bu sorunları çözmek için birtakım faaliyetler oluyor, projeler geliştiriliyor. Ama henüz başarılı olmuş bir çalışma da yakalamak mümkün değil. Oysa Türkiye eğitim alanında çok ciddi atılımlara ihtiyaç duyuyor. Ben inanıyorum ki, önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu atılımlar yapılacak ve başarılı da olacaktır” şeklinde konuştu.

Eğitimde görülen en büyük sıkıntının ise, üniversiteler önündeki yığılmalar olduğunu belirten Marmara Eğitim Kurumları Genel Müdürü Elif Şimşek, şunları söyledi:
Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/tanitimlar/47812-bodrum-su-urunleri-ve-denizcilik-fakultesi.html#post97422

“Bu sorunun çözümü o kadar zor değil. Yeni üniversiteler açılması gerekiyor. Bu bağlamda devletin özel üniversitelere kapısını açması lazım. Ama maalesef bu konuda devlet çok tutucu davranıyor. Buna bir anlam vermek imkansız. Devlet üniversiteleri var, vakıf üniversiteleri var, ama özel üniversiteler yok. Sorun çözmek istiyorsak, bu kafa yapımızı değiştirmemiz gerekiyor. Sorun başka türlü çözülmez.”

YÖNSÜZ YETİŞİYORLAR

Eğitimde yaşanan önemli bir aksaklığımızın da gençleri yönlendirememek olduğunu ifade eden Şimşek, yönlendirmenin de çok küçük yaşlarda verilmesi gerektiğini söyledi. Elif Şimşek, “Çocuklara anaokulu düzeyindeyken, hayatla ilgili vizyon vermek gerekiyor. Bu da sanatla, kültürle, sporla olur” dedi.