Giriş

REFORMTÜRK 17. YIL

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    Gezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul
    Tecrübe Puanı
    43

Windows Vista Kurulumu Resimli Anlatımı

Windows Vista Nasıl Kurulur? Windows Vista kurulumu resimli anlatımı. Bu makalede resimli anlatım ile Microsoft Windows Vista adım adım nasıl kurulur sorusunun cevabını alacağız.Microsoft Windows Vista adım adım kurulumuna hoşgeldiniz. Bu makalede Windows Vista nın bilgisayarınıza nasıl kurulacağını anlatacağız. Makale adım adım ve resimli anlatım şeklinde devam etmektedir.
    Öncelikle elimizde olması gerekenleri hatırlatalım.
    1. Windows Vista CD yada DVD
    2. Windows Vista uyumlu bilgisayar
    3. Bios un CD/DVD-ROM sürücüden boot etmesini sağlamak

Windows Vista kurulumuna başlamadan önce CD/DVD mizi sürücüye yerleştirelim ve bilgisayarı yeniden başlatalım.
    Windows otomatik olarak, sabit diskin boş olduğunu görür ve dosyaları yüklemeye başlar. Bu biraz zaman alabilir sabırlı olmak gerekiyor.

Şimdi dil seçimi, zaman ve para birimi seçimi yapmalıyız. Giriş seçimini de ayarladıktan sonra

Evet, install now düğmesine basarak yüklemeyi başlatmalıyız.

Microsoft Vista seri numarasını girelim. Yada daha sonra da girebiliriz.

Lisans sözleşmesini kabul edip Next le devam etmeliyiz.

Vista yı upgrade etmediğimiz için bu seçenek kapalı. Alltaki Custom ile devam ediyoruz kuruluma.

Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/resimli-program-anlatimlari/35480-windows-vista-kurulumu-resimli-anlatimi.html#post75232
    Hangi diske kurulum yapacağımızı seçip devam ediyoruz. Şekilde zaten tek bir disk var.

Bu adım, biraz uzun zaman alacak ve herhangi bir girişi gerektirmiyor. Bu yüzden çay, kahve içebilir tv izleyebilir yada müzik dineleyebilirsiniz. Bu arada bilgisayarın bir kaç kez kapanıp açılabilir. Disket sürücünüzde (hala kullanıyormusunuz?) disket falan varsa çıkarmayı unutmayın.

Yine kapanacak ve açılacak

Cansıkıcı kara ekran

Biraz spor yapalım, bir ki bir ki (yükeleme devam ediyor)

Oh beee

Kullanıcı adı, şifre girelim ve kendimize bir resim seçelim.

Bilgisayar ismi girelim ve devam edelim.
    Windows koruma modunu seçeceğimiz ekrandayız. Tavsiye edilen şeklini seçip devam edelim.

Saat dilimi, saat ve tarih ayarlarınıda yapalım

Buraya kadar gelebildiğimiz için Microsoft bize teşekkür ediyor Start düğmesine basalım ve devam edelim.

Windows Vista performans analizi yapıyor, biraz uzun sürebilir.

Nihayet şifre girebileceğimiz alana geldik.

Windos Vista masaüstünü ayarlıyor, ayarla ayarla bitmedi

İşte sonunda bitti! Vista ilk ekran

Gezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul
    Tecrübe Puanı
    43

Standart --->: Windows Vista Kurulumu Resimli Anlatımı

peki bu işlemi yapabilmek için xpyi önce kaldırmamız gerekiyomu yoksa üstüne yazabilirmiyiz vistayı...

XP'den Vista'ya Yükseltme Yolları

XP'nin üstüne Vista kurmanın artılarından bahsetmiştik: ayarları aktarmakla uğraşmazsınız ve kullanmakta olduğunuz sistemle çalışmaya devam edersiniz. En iyisi maliyeti düşüktür: sadece donanımsal olarak değil Vista'nın yükseltme lisansı da yeni lisansa göre daha ucuzdur. Hemen XP'nin üzerine kurulum işine girişmeden önce Windows Vista Yükseltme Danışmanı'nı internetten indirip kurmanızda ve sisteminizle ilgili söylediklerine kulak vermenizde sayısız fayda var.
    Aşağıdaki tabloda yükseltme seçenekleri görebilirsiniz. Vista'dan önceki bütün Windows sürümleri var yapmanız gereken sizin için uygun olanı seçmek. Üstüne kurulum yükseltme anlamına geliyor ve eski Windows sürümünüzün üstüne Vista'yı kuruyorsunuz böylece bütün ayarlarınız korunuyor. Temiz kurulumda ise Vista'yı üzerinde hiç bir Windows olmayan bir sisteme sıfırdan kuruyorsunuz.
    Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/resimli-program-anlatimlari/35480-windows-vista-kurulumu-resimli-anlatimi.html#post75234

Vista Kurulumu

Eğer yeni bir sistem almayı düşünüyorsanız büyük ihtimalle üzerinde Vista kurulu olarak gelecektir. Ancak yeni bir Windows Vista kurulumu yapacaksanız veya XP sistemi yükseltecekseniz Microsoft bu işlemi XP kurulumundan daha da kolay hale getirmiş. Yapmanız gereken tek şey DVD'yi takarak gerekli ürün anahtarını girmek. XP'ye göre kurulumu kolaylaştıran şey Microsoft'un yerel bilgileri kurulumun başına taşımız olması. Ayrıca size ağ bilgileri de sorulduktan sonra 37 dk boyunca bir daha hiç ara verilmeden sistem kurulumu gerçekleştiriliyor.
    Kopyalama ve yapılandırma işlemlerinin sonunda Vista sizden bir kullanıcı adı ve şifre belirlemenizi istiyor. Daha sonra bu sistemi ne amaçla kullanacağınız (ev, iş yeri veya internet kafe gibi kamuya açık kullanım) soruluyor ki ayarlar buna göre uygun hale getirilsin.
    Hatırlatma: Eğer Vista'yı denemek için veya merakınızı dindirmek için kuruyorsanız ilk ekrandaki Çevrim-içi Etkinleştir (Activate Online) kutucuğunun işaretini kaldırın. Bu sayede etkinleştirme haklarınızı yasal bir şekilde korunmuş olur. Benim tavsiyem normal kurulumlarınızı da etkinleştirilmemiş olarak başlatın her şey yerine oturduktan sonra ve sistemin tam çalıştığından emin olduktan sonra yani yaklaşık bir iki hafta içerisinde internet üzerinden etkinleştirmeyi kendiniz elle yapın.