2007-2008 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ PROGRAMI SUNUSU

Sayın müdürüm, değerli öğretmen arkadaşlarım, güzel yurdumun geleceği sevgili gençler,

Bugün 17 Eylül... 2007 - 2008 Eğitim- Öğretim Yılının ilk günü.. Bugün eğitim ordusu ve onun neferlerinin ders zilinin çaldığı gün..

Uzun soluklu yeni bir ders yılına sevinç ve heyecanla başlıyoruz bugün.

İnsanoğlunun tarih sahnesine çıktığından bu yana en büyük işlevinin, maddî ve manevî ihtiyaçlarını karşılamak, daha rahat, mutlu, çağdaş bir yaşam düzeyine ulaşmak biçiminde verdiği uğraş olarak karşımıza çıkıyor.

Çağdaşlaşmanın, modernleşmenin, kalkınmış ve mutlu bir toplum olmanın yolu da şüphesiz ki eğitimden geçmektedir.

Günümüz devletleri halklarını mutlu kılmak için eğitime büyük bir önem vermekte, sahip oldukları kaynakları bu alanda değerlendirmeyi yeğlemektedirler.

Bizler de Kültür-Edebiyat Kulübü olarak yeni eğitim- öğretim yılına başladığımız bu günde kısa bir açılış programı hazırladık. Bizleri ilgi ve sabırla dinleyeceğinizi düşünerek hepinize şimdiden ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Şimdi sizleri başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Türk büyükleri, aziz şehitlerimiz, ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizin aziz hatıraları için ( 1 ) dakikalık saygı duruşuna; ardından İstiklal Marşı’ mızı söylemeye davet ediyorum.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Okul, yaşamımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ekmek gibi, su gibi bir gereksinmedir bizim için.Bizi sıcak bağrına basan bir yuvadır. Bu yuvanın sıcak kollarına bırakalım kendimizi. Bırakalım da yaşama hazırlasın bizi, güçlendirsin, yaşatsın.

Yaşamın her döneminde eğitim ve öğretime gereksinim vardır. Bu kutsal görevi sürdüren, bugünlerin ve yarınların mimarı öğretmenlere, çağdaş ve demokratik bir toplum oluşturmak adına, büyük sorumluluklar düşmektedir.

Anadolu'nun dört bir yanında, cahilliğin, ilkelliğin, gericiliğin ve tabuların karanlığını ışıtmaya çalışan eğitim savaşçılarının silâhı; emek, sabır, özveri ve aydınlık fikirler olmuştur. Bu uğurda canlar verilmiş; asla taviz verilmemiştir.

Yeni eğitim-öğretim yılının açış konuşmasını yapmak üzere okul müdürümüz Sayın .........i kürsüye davet ediyorum.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/belirli-gun-ve-haftalar/33204-2007-2008-egitim-ogretim-yili-acilis-programi-sunusu.html#post68745

1

Bilgisizlikten çorak ve çatlayan topraklara dönen nesilleri, başyapıt durumuna getirenler... Tükeninceye kadar yanan bir mum gibi etrafını aydınlatanlar... Kültürü oluşturarak zekâyı, hayali duyguyu işleyenler, şekil verenler...

Mevlâna'nın, Yunus'un sevgi bahçelerinden inciler; Itri'nin bestelerinden Veysel'den güller deren hisler... Karlı çizmelerle, karlı ovalardan yemyeşil vadilere yürüyen; köylerin, kentlerin aydınlığı olan kardelen çiçekleri... Neye baksak, nereye baksak insan mimarı öğretmenleri görürüz. Öğretmenler özgürlüğün yağmuru, geleceğin alın çizgisi, suda göz halkalarıdır, fırtına öncesi... Bir fırtına ki hemen ardından güneş doğar. Sevginin bilginin güneşi, bulutsuz masmavi dünyalara sıcacık bir bahar kokusu yayar.

Öğretmenler adına konuşmasını yapmak üzere .... Öğretmeni Sayın ........u kürsüye davet ediyorum.

Merhaba ilk zilin sesi
Ve birazdan tebeşir tozuna bulanacak eller merhaba
Merhaba İstiklal Marşı
Merhaba vatan
Merhaba millet
Söylenmemiş ve söylenecek bütün merhabalara
Merhaba...

Merhaba adlı şiiri .......sınıf öğrencisi ........un sesinden dinliyoruz.dinliyoruz.

“ Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe,
yoksulluğa düşüren de eğitimdir.” diyor Başöğretmen Atatürk.
Eğitimde esas unsur bireydir. Eğitimdeki birey ise öğrencidir. Her şey onun içindir.
Okul, öğretmen, araç-gereç , kitap, program...

Yeni eğitim-öğretim yılının açılışı ile ilgili olarak öğrenciler adına konuşmasını
yapmak üzere...... Sınıfı öğrencisi .......‘ı kürsüye davet ediyorum.

Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan bilim, kültür ordusudur.

Kültür–Edebiyat Kulübü’nün hazırlamış olduğu “Yeni Eğitim - Öğretim Yılı Açılış Programı” sona ermiştir. Bizleri ilgi ile dinlediğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederiz.

2007 - 2008 Eğitim - Öğretim Yılının tüm eğitim dünyasına başarılar getirmesi umuduyla iyi bir ders yılı geçirmenizi dileriz.

Saygılarımızla.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

alıntı