Reformtürk 14 Yıldır Sizlerle
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  SPONSOR REKLAM
  Üyelik tarihi
  11 Eylül 2006
  Yer
  kenya
  Yaş
  43
  Mesajlar
  9
  Tecrübe Puanı
  14

  Standart 1.sınıf okula uyum programı uygulama raporu

  1.sınıf okula uyum programı uygulama raporu

  2007-2008 1.sınıflar Okula uyum programı raporu

  Evinden ve aile ortamından ayrılan çocuk okula gelir; yeni insanlar,yeni yüzler ,yeni arkadaşlar görür.Çocuk bu günde büyük endişeler taşıyarak ,neler göreceğim neler yaşayacağım endişesi içinde olabilmektedir.Sorumluluklarının bilincine varmayı ,ailesinden ayrı kalmayı kısacası hayata uyum sağlamayı çok kolay öğrenebilmektedir.Bu bakımdan oryantasyon programı bu aşamaları kolayca aşabilmek için düzenlenmiştir.

  İlk okuma yazmaya hazırlık

  İlk okuma-yazma çalışmalarında dinleme, konuşma, okuma, yazma ve görsel okuma-görsel sunu birlikte ele alınmalıdır. Bütün çalışmalar, Türkçe öğretim programının 1. sınıf düzeyindeki kazanımların gerçekleştirilmesine yönelik düzenlenmelidir. Bu çalışmaların temelleri ilk haftadan başlayarak atılmaktadır.Okula erken başlayan çocuk neler yapacağı hakkında fikir sahibi olmaktadır.Kalem tutma,deftere soldan başlama,silgiyi nasıl kullanacağı gibi faaliyetleri bu dönemde öğrenerek okuma yazma safhasına uyumu kolaylaşacaktır.

  Strese yol açan faktörleri ortadan kaldırmak

  “Okul” çocuklarda strese yol açabilir. Okul stresinin en temel nedenlerinin başında okul hakkındaki belirsizlikler ve bilgisizlikler gelmektedir. Daha önce dar bir sosyal çevrede bulunan öğrenciler bu yüzden okula başlama konunda isteksizlik ve stres yaşayabilir. Bu bakımdan çocuk okula başlamadan önce bilgisizlikler ve belirsizlikler giderilmeye çalışılmalıdır.Veliler bu konuda duyarlı davranarak çocuğa rehberlik etmeli , çocuğuyla birlikte okula gelerek onun bu stresinden kurtulmasına yardımcı olmalıdır.Öğretmen ile annesi yada babasının diyalog içinde olduğunu gören çocuk , öğretmeninde ailesinin bir parçası gibi olduğunu hissetmektedir.Bu bakımdan bu program çocuk için çok faydalı olmaktadır.

  Öğretmenin çocuğun yanında yakınında olabildiğini hissettirir.
  Öğretmen çocuğun her sorunuyla ilgilenir.Anne yada babası gibi davranan öğretmene karşı tutum geliştirir.Öğretmen çocukla konuşur onu dinler . Her bakımdan sevildiğini hisseden çocuk öğretmene yaklaşır,onu sever .İlerde hayatından çıkaramayacağı bir kişi haline gelecektir.

  Sınıf arkadaşlarını, öğretmenlerini, yönetici ve diğer çalışanları tanır
  Okula uyum programının diğer faydalarından biride çocuğun öğretmenini ,arkadaşlarını ve okulda diğer çalışanları tanımasıdır.Okulda kendisi için çalışanları fark etmesi onların neler yaptıklarını bilmesi ve bir sıkıntısı olduğunda kimden yardım alması gerektiği hakkında fikir sahibi olmaktadırlar.

  Okula gidip gelme yolunu fark eder.

  Kendisi için en güvenli yolun neresi olduğunun farkına varır.Yoldaki tehlikeli durumlar öğretmen tarafından anlatıldığı için böyle bir durumda ne yapması gerektiğini kavramıştır.

  Bu programı kısaca özetleyecek olursak;
  Okula yeni başlayacak çocuk için her bakımdan faydalı olduğunu söyleyebiliriz.Okul zamanında açıldığında diğer çocuklar gibi davranıp onlara uyum sağlayacaktır.Okul kurallarını öğrenmiş ,artık okuma yazma için gerekli faaliyetlere kolaylıkla geçilebilecektir.


 2. #2
  soleil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10 Eylül 2006
  Yer
  konya
  Mesajlar
  4,856
  Tecrübe Puanı
  106

  Standart Yanıt: 1.sınıf okula uyum programı uygulama raporu

  1.sınıf okula uyum programı uygulama raporu

  teşekkürler faydalı bilgiler için ...

Bu Konudaki Etiketler

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

izmir escort bayan

eşarp bağlama - Uyar Optik - Mustafa Uyar - ılgın - eşarp yapma -
Eğitim ve Ögretim Genel