ILGIN ANADOLU LİSESİ
2007/2008 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM
BEDEN EĞİTİMİ DERSİ ZÜMRE ÖĞRETMENLER KURULU TOPLANTI TUTANAĞI

TOPLANTI TARİHİ : 10.09.2007
TOPLANTI YERİ : Spor Odası
TOPLANTI SAATİ : 10:00
TOPLANTIYA KATILANLAR : Okul Müdürü Osman KAĞNICI, Beden Eğitimi Öğretmeni
Fatih MÜLAZIMOĞLU

GÜNDEM MADDELERİ:

1. Açılış, Yoklama,Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/lise-ders-zumreleri/32708-anadolu-lisesi-2007-2008-egitim-ogretim-yili-i-donem-beden-egitimi-dersi-zumre-ogretmenler-kurulu-toplanti-tutanagi.html#post67244
2. Gündem maddelerinin okunup onaylanması
3. 2006/2007 Eğitim Öğretim Yılı 1. ve 2. Dönem zümre toplantı tutanaklarının okunarak gözden geçirilmesi.
4. Beden Eğitimi Dersinin Amaçlarının okunması.
5. 1739 sayılı Türk Milli Eğitim Temel Kanunu okunarak, Türk Milli Eğitiminin Amaçlarının okunması
6. Yıllık planlarının Atatürk ilkeleri doğrultusunda ve İlçe, okul fiziki koşulları göz önünde bulundurularak hazırlanması
7. Beden Eğitimi dersi müfredatının gözden geçirilmesi.
8. Derslerin işlenişinde izlenecek yollar.
9. Ölçme ve değerlendirmede birlikteliğin sağlanması.
10. 2007/2008 Öğretim Yılı 1.dönem Beden Eğitimi dersi başarı hedefinin tespiti
11. Verilecek ödevlerin sınıflara göre belirlenmesi ve değerlendirmesi.
12. Soğuk ve yağışlı havalarda dersin işlenişi.
13. Öğrencilerde kıyafet birliğinin sağlanması.
14. Ders araç ve gereçlerinin dikkat ve özenle kullanılmasının temin edilmesi.
15. Öğrencilerin sonraki derse girişleri.
16. Raporlu öğrencilere uygulanacak işlemler.
17. Beden Eğitimi zümresinin okulun genel disiplinine katkısı.
18. Spor kıyafeti giyme yerlerinin spor salonu ve tesislerin temizliği tertibi ve düzeninin sağlanması.
19. Ders dışı faaliyet planının tespiti ve hazırlanarak onaya gönderilmesi.
20. Diğer zümre öğretmenleri ile işbirliği yapılması.
21. Okullar arası yarışmalara katılacak branşların tespiti.
22. Milli bayramlar ve sportif etkinlikler
23. Dilek ve temenniler.
24. Kapanış.

İyi dilek ve temennileriyle her zaman bizim yol göstericimiz olan Cumhuriyetimizin kurucusu “Atatük” ün gençlere;
“Cumhuriyeti biz kurduk , onu yüceltecek ve yaşatacak sizlersiniz ve Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”
Spor yalnız beden kabiliyetlerinin bir üstünlüğü sayılmaz , idrak ve ahlak da bu işe yardım eder, zeka ve kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkmazlar. “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” direktiflerinden Cumhuriyetimizin geleceği olan gençlerimizi bilinçlendirmek, eğitmek dileğiyle toplantıya başlandı.

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ:

1. 2007/2008 Eğitim Öğretim Yılı Beden Eğitimi Zümre Öğretmenler Kurulu;Okul Müdürü Osman KAĞNICI başkanlığında toplanmıştır.Toplantıda Beden Eğitimi Öğretmeni Fatih MÜLAZIMOĞLU’nun hazır bulunduğu görülmüştür. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete intikal etmiş Türk büyükleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal marşımız Beden Eğitimi Öğretmeni Fatih MÜLAZIMOĞLU yönetiminde söylenmiştir.
2. Gündem maddeleri Fatih MÜLAZIMOĞLU tarafından okundu ve Gündem maddeleri kabul edildi.
3. Geçen yılın zümre tutanakları Fatih MÜLAZIMOĞLU tarafından okundu ve maddeler gözden geçirildi.Tutanaklara bağlı kalındığı görüldü.
4. Fatih MÜLAZIMOĞLU tarafından,Beden eğitimi dersinin amaçları Milli Eğitim Bakanlığı Okul İçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Dairesi Başkanlığınca hazırlanan İlk ve Orta Öğretim Kurumları beden eğitimi öğretmenlerinin ders içi ve ders dışı çalışmaları rehberi kitabından okunmuştur.
5. 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu okunarak, Amaçları açıklanarak yeni ders yılında bu amaçlar doğrultusunda eğitim ve öğretime yön verilmesine karar verildi.
6. Yıllık planlar Beden Eğitimi dersi öğretim programlarının Atatürk İlkeleri doğrultusunda hazırlanmasına,Hava şartları,okuldaki mevcut araç ve gereçler dikte alınarak yapılmasına karar verildi.Günlük planlarında yıllık planlar doğrultusunda hazırlanması kararı alındı.
7. Beden eğitimi ve spor dersi müfredat programı ile İlköğretim Okulları, Lise ve Dengi Okullar Beden Eğitimi Dersi Öğretim Programları incelendi.
8. Derslerin işlenişinde işlenecek yollar, her derste düzen alıştırmalarına yeteri kadar yer verilecektir.
Hareket öğretiminde;
1. Basamak: Hareket öğretmen tarafından açıklanır, gösterilir.
2. Basamak: Hareket uygulatılır, kaba formu kavratılır.
3. Basamak: Hareket çeşitli bağlantılarla değişik sayılarla uygulatılır.
4. Basamak: Dersin uygunluğuna göre istasyon , parkur usulü ders işlenir.
9. Ölçme ve değerlendirmede öğrencilerin derse olan ilgisi, alakası, isteği,devamı,kılık kıyafeti,ders içi ve ders dışı davranışları, teorik bilgileri ve yetenekleri göz önünde bulundurularak not verileceği belirtildi.Ayrıca Yıl içerisinde birinci dönem uygulamalı üç sınav ikinci dönem uygulamalı üç sınav yapılması kararı alınmıştır.Hava koşularının ağır geçmesi sebebi ile içeride işlenecek teorik derslerden de 3 uygulama notunun biri yazılı yoklama olarak da yapılabileceği kararlaştırıldı.
10. Beden Eğitimi Öğretmeni Fatih MÜLAZIMOĞLU 2007/2008 Öğretim Yılı 1.dönem Beden Eğitimi dersinin sınıflara göre başarı Hedefini;
9.Sınıflar:%100
10.Sınıflar:%100
11.Sınıflar:%100
olarak belirlediğini ve bunu yakalamak için gerekli çalışmaların dönem içerisinde gayretle
yapılacağını söyledi.
11. Ödevler sınıf seviyesine göre seçilecektir.
9. Sınıflar Beden Eğitimi ve Spor dersinden : Basketbol, Voleybol, Hentbol Saha ölçüler ve Oyun kuralları bilgisi, başarılı Türk sporcularının hayat hikayeleri,Sporda ilk yardım,Olimpiyatlar,Atatürk’ün spora verdiği önem
10. Sınırlar Beden Eğitimi ve Spor dersinden : Atletizm, Masa tenisi,Jimnastik, Futbol Saha ölçüleri ve Oyun kuralları bilgisi, başarılı Türk sporcularının hayat hikayeleri, Sporda ilk yardım,Olimpiyatlar,Anket çalışmaları
11. Sınıflar Beden Eğitimi ve Spor dersinden : Voleybol, Basketbol, Futbol, Hentbol Oyununda teknik ve taktik bilgiler, başarılı Türk sporcularının hayat hikayeleri,Sporda ilk yardım,Olimpiyatlar,Sağlıklı beslenme,Anket çalışmaları

Ödevlerin değerlendirilmesi ;
a. Araştırma ve buluş (öğrencinin ödevi yorumlama katkısı)................... 40 puan
b. İyi planlama kağıda yerleştirme ................................................…… .... 10 puan
c. Temizlik (Yazıda nizam İntizam) .............................................……... . 10 puan
d. Zamanında getirme .................................................. .................. ……... 10puan
e. İmla .................................................. .........................................…….... 10puan
f. Konuyu anlama ve anlatma .................................................. .....…….... 20puan
12. Soğuk ve yağışlı havalarda dersin işlenişi şartlar çerçevesinde çok amaçlı salon veya sınıfta işlenmesine karar verildi.
13. Beden Eğitimi Öğretmeni Fatih MÜLAZIMOĞLU;Beden Eğitimi dersinde öğrencilerin ders kıyafeti olarak eşofman ve spor ayakkabı giydiklerini belirtti.2007/2008 Öğretim yılında 9.sınıf öğrencilerin önceden belirlenmiş tek tip eşofman giyeceklerini ve 10-11.sınıflarında isteğe bağlı alabilecekleri tek tip eşofmanlarla düzenin ve okul ruhunun daha iyi benimsetileceği görüşüne varıldı.
14. Okuldaki bütün spor araç ve gereçlerinden bütün öğrencilerin faydalanmasına, her şeyden önce malzemelerini bakımlı ve düzenli kullanılmasına, araç ve gereç bakımının sorumluluğunun öğrencilere verilerek sorumluluk duygusunun geliştirilmesine karar verildi.
15. Öğrencilerin bir sonraki derse hazır olabilmesi için, dersin son beş(5) dakikasında spor kıyafetlerini değiştirip, gerekli tertip ve düzenlerini sağlamak için erken bırakılmalarına karar verildi.
16. Beden Eğitimi dersinde raporlu olan öğrencilerin ruh sağlıkları göz önünde bulundurularak derslere katılması sağlanacak ve özrün durumuna göre daha basit hareketlerden uygulamalı veya sözlü,yazılı,araştırmacı konulardan not alacaklardır.
17. Beden eğitimi dersi öğrencilerin zihinsel, fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimlerini arttırmakta, Milli ve Manevi duygularını geliştirdiğine, okul içerisindeki tertip ve düzenin sağlanmasına katkıda bulunduğu kararına varılmıştır.
18. Fatih MÜLAZIMOĞLU Öğrencilerin spor kıyafetlerini giyinme yerlerini, spor salonu ve tesislerin temizliği, soyunma yerlerinde nöbetçi öğrenci bırakılması hususunda hassasiyetle durulacak. Görev bölümü her sınıf için ayrı listeler halinde yapılarak sınıflara asılacağını belirtti.
19. Ders dışı egzersiz faaliyeti olarak Kız Voleybol Takımı çalışma programı hazırlanmasına karar verilmiş olup, Okul Müdürü Osman KAĞNICI,6saat ders dışı faaliyet programının ve öğrenci listesinin hazırlanarak İl Milli Eğitime gönderilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını belirtti.
Bunun dışında Beden Eğitimi Öğretmeni Fatih MÜLAZIMOĞLU okulumuz Adıyaman ve Burdur yöresi halk oyunları ekibi çalışmalarına devam edileceğini ve bunlara ek olarak Bozkır Yöresi halk oyunları ekibi hazırlıkları da yapılacağını söyledi.
20. Önemli gün, bayram ve haftalarda Tarih ve Edebiyat öğretmenleri ile işbirliğine gidilmesine karar verilmiştir.
21. Okullar arası yarışmalara katılacak branşlar tespit edilmiştir.Okulumuz bu yıl aşağıda belirlenen branşlarda yarışmalara katılacaktır;
a. Kros kız-erkek ( İlçe ve İl bazında )
b. Voleybol Erkek-Kız ( İlçe ve İl bazında )
c. Erkekler Futbol ( İlçe bazında )
22. Okul Müdürü Osman KAĞNICI; Milli bayramlarda ve İl,İlçe bazında düzenlenecek sportif etkinliklerde,Okul adına Beden Eğitimi Öğretmeni Fatih MÜLAZIMOĞLU’nun sorumlu olduğunu,Milli bayram ve sportif etkinliklerde okulumuzun en iyi ve yoğun bir şekilde başarıyla temsil edildiğini ve bu başarıların yine devam etmesi dileğinde bulundu.
Fatih MÜLAZIMOĞLU söz alarak bir önceki Eğitim Öğretim yılı içerisinde Okulumuz Kız Voleybol Takımı ile İlçe birincisi olup, İl birinciliği müsabakalarına katıldığını ve başarılı olduğunu,
Adıyaman ve Burdur yöresi halk oyunları ekibiyle bayramlara ve değişik şenliklere davetli olarak katıldığını,Okul Bando takımının 9 senedir bayramlarda ve özel faaliyetlerde baş bando olarak görev aldığını belirtti.Bu yoğun faaliyetlerin 2007/2008 Öğretim yılında da başarıyla devam edeceğini sözlerine ekledi.
23. Okul Müdürü Osman KAĞNICI; 2007/2008 Eğitim Öğretim Yılının Başarılı geçmesi dileği ile toplantıyı kapatmıştır.

10/09/2007

Fatih MÜLAZIMOĞLU Osman KAĞNICI
Beden Eğitimi Öğretmeni Okul Müdürü