100 yaşına dek yaşamak mı istiyorsunuz? O halde Japonya'daki Okinava adasına, İtalya'daki Sardunya'nın yüksek tepelerine ya da California'daki Loma Linda kasabasına yerleşmeyi düşünmeniz gerekebilir.
CNN TÜRK - Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Japonya'da yaşayan insanlar dünyanın başka yerlerinde yaşayanlardan saha sağlıklı oluyor. Japonya'da ortalama insan ömrü 74.5, Türkiye'de ise 71.3.


Birçok gelişmiş ülke halkına kıyasla Japonlar sağlıklı gıda yiyip daha çok hareket ediyorlar. Japonların yemeklerinin çoğu pilav, balık ve deniz sebzesi ağırlıklı.


Aslında Japonlar'ın tükettiği balık, et tüketimlerinden iki kat daha fazla. Batılı ülkelerde ise bu oran tam tersi. Özellikle de yağlı balık yemek çeşitli kanser, kalp hastalıkları ve osteoporoz riskini azaltıyor. Japonların yedikleri diğer bir süper gıda ise deniz yosunu. Deniz yosunu da en az sağlığa yararlarıyla bilinen yeşil çay kadar antioksidan ve mineral içeriyor.

Dünyanın en uzun yaşayan insanları Japonya'nın Okinava adasında bulunuyor.


100 yaşına dek yaşayan Okinavalılar arasında fazla kilosu olanların oranı yüzde 1'den daha az. Okinavalılar her yemek öncesi, 'Hara hachi bu', atasözünü tekrarlıyorlar. Bu 'yüzde 80 doyduğumda artık yemememeliyim' anlamına geliyor.

Sardunya


Akdenizliler de uzun yaşıyor ve yedikleri gıdalar sayesinde Akdenizliler'de görülen kanser ve kalp hastalıkları vakası diğer gelişmiş ülkelere kıyasla daha az.

Akdeniz gıdaları taze meyva ve sebze, balık, zeytin yağı ve fındık fıstık üzerine kurulu. Bu gıdalar zengin yağ asitleri ve antioksidanlar içeriyor ve kolesterol seviyelerini düşürerek kalp hastalıklarına karşı koruyor.


California

Amerika dünyanın en sağlıklı ülkelerinden biri olarak bilinmiyor ama California'daki bir kasabada insanlar daha çok yaşıyorlar.


Los Angeles'in 75 km doğusundaki Loma Linda ABD'de en fazla 100 yaşını gören insanları barındırıyor.

21 bin nüfuslu kasabada bulunan Sağlık Üniversitesi sayesinde kasaba halkı daha çok sebze yiyip düzenli olarak hareket ediyor.


Fransa

Dünya Sağlık Örgütü'nün son raporuna göre Fransızlar dünyanın en uzun yaşayan üçüncü milleti.


Fransızlar sadece uzun yaşamıyor, tam yağlı peynirleri, hamur işleri, kremalı sosları ve çikolata yemelerine karşın İngiliz ve Amerikalılara kıyasla daha zayıf olup daha az kalp sorunu yaşıyor.

'Fransızların çelişkisi' olarak adlandırılan bu durum az miktarlarda içilen şarapla açıklanıyor. Şarapta bulunan flavanol adlı madde, antioksidan görevi görüp kalbi serbest radikallerden koruyor ve bu sayede zengin gıdanın olumsuzluklarını dengeliyor.


Uzmanlar cevabın porsiyon büyüklüğünde de olabileceğini söylüyor.