Demir Eksikliği Anemisi Zeka Geriliğine Yol Açıyor
Dünya nüfusunun üçte birinde demir eksikliği anemisi(DEA) görülüyor. Süt çocukları, 11-14 yaş arası erkek çocukları, 15-44 yaş arası kız çocukları ve kadınlarda görülme sıklığı daha fazla oluyor.Tedavi edilmeyen DEA ise beyin hasarına yol açarak zeka geriliğine neden oluyor.


İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji- Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Karakaş, 11 Avrupa ülkesinde 12 aylık bebeklerde anemi görülme sıklığının yüzde 9.4, demir eksikliğinin yüzde 7.2, DEA’ nın yüzde 2.3 olduğunu belirterek " Türkiye’ de demir eksikliğinin görülme sıklığı yüzde 58-70, DEA’nın da yüzde 27-46.5’dir" dedi.

Prof. Dr. Karakaş, inek sütü tüketimine erken başlanmasının demir durumunu en kötü etkileyen belirleyici, demirden zengin formulalarla beslenmenin ise en pozitif etken olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

" Demir eksikliğinin önlenmesi için ilk yılda inek sütünden kaçınmak gerekir. Süt çocuklarına demir eksikliğini önlemek için ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme, 6. aydan sonra da demir desteği verilmelidir.

Unutmamak gerekir ki inek sütü inekler içindir bebekler için değil. İnek sütü yerine demirden zenginleştirilmiş mamalar ve demirden zenginleştirilmiş tahıllar verilmesi, 9-12. aylar arasında DEA için tarama, düşük olanların da 18. ayda kontrolü önerilir."