ADI: ALDIĞI NOT:
SOYADI:
NO: TARİH:
TRAFİK ve İLKYARDIM DERSİ 1.DÖNEM 2.YAZILI YOKLAMA
A-Aşağıdaki cümlelerin doğru olanların başına D,yanlış olanların başına Y harfi koyunuz.
1-………..Yol,tünel,köprü yapımı için gereken ekonomik kaynakları oluşturmak devletin görevidir.
Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/trafik-guvenligi-dersi/20292-trafik-ve-ilkyardim-8-sinif-1-donem-2-yazili.html#post38741
2­­­-………..Trafik eğitiminin amacı,trafiğe katılanlara trafik kurallarını en iyi şekilde öğretmektir.
3-……….Üzeri açık araç ve yük üzerinde yolculuk yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur.
4-……….Kara yollarındaki trafik yoğunluğunun azaltılması için herkes kendi aracıyla gideceği yere gitmelidir.
5-………Basın ve yayın kuruluşları trafik eğitiminin yaygınlaştırılmasında çok fazla etkili değildir.
6-……...Güvenli yolda yaya alt ve üst geçidi,kavşak ve düzenli banket bulunmalıdır.
7-……..Duran araçların önünden ve arasından geçmek tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
8-……..Trafik polisi ve trafik ışıklarının birlikte bulunduğu kavşaklarda öncelikle trafik ışıklarına uyulur.
9-……..Alkollü iken araç kullanmak trafik kazalarına neden olmaz.
10-……..Kara yolunun güvenli kullanılması ve trafik kurallarına uymak,başkalarının haklarına saygı göstermek demektir.

Emniyet kemeri Ulaşım Duraklar Radar
Hatalı dönüş Trafik ışıkları Fren lambaları Hava
Yayalar Trafik kazalarına

B-Boş bırakılan yerlere uygun olan kelimeleri yerleştiriniz.
1- .................................... ,sürücüyü ve yolcuyu oturduğu koltuğa bağlar ve bir kaza ya da ani duruş sırasında yolcunun ön cama çarpmasını önler.
2- …………………….. duran taşıtların önünden,arasından ve arkasından geçmemelidir.
3- Dikkatsizlikten,aşırı sinirlilik ve heyecandan trafik bilgilerinin eksikliğinden kaynaklanan hatalı davranışlar…………………………yol açar.
4- Hız ölçen teknik cihazlara …………………………. denir.
5- ……………………………,insanların,taşınabilen malların ve haberlerin bir yerden bir yere güvenli bir şekilde ulaştırılması işlemine denir.
6- Ülke içi ve ülkeler arası taşımacılık; kara, …………………………., deniz ve demiryolları ile sağlanır.
7- …………………………. genel olarak şehir içinde yolcuların taşıtlara binip indikleri yerlerdir.
8- Trafikte belirlenen geçiş kurallarına uymayarak sola, sağa ve geriye yapılan dönüşlere…………………………. denir.
9- …………………………. kırmızı renkte ışık verir.
10- Görme sinyalleri olarak kullanılan ışıklı araç ve cihazların başında …………………………. gelir.

C:
1- Aşağıdakilerden hangisi Milli Eğitim Bakanlığınızın trafikle ilgili görevlerinden değildir?
A- Motorlu taşıt sürücülerinin yetiştirilmesi için kurslar açmak
B- Yol ve kavşak düzenlemeleri yapmak
C- İlköğretim ve ortaöğretim kurumları ders programlarına trafik ve ilk yardım dersleri koymak
D- Çocuk trafik eğitim parklarının yapılma,açılma,eğitim,denetim ve çalışma esaslarını belirlemek

2- Aşağıdakilerden hangisi trafikle ilgili gönüllü kuruluşlar arasında yer alır?
A- Tema B- Yeşilay C- Kızılay D- Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı

3- “Kara yolunun genel olarak taşıt trafiğince kullanılan kısmına …………………“ denir. Boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
A- Taşıt yolu B- Yaya yolu C- Alt geçit D-Üst geçit

4- Aşağıdakilerden hangisi “güvenli yol“un özelliklerinden değildir?
A- Kavşakları, yaya ve okul geçitleri belirlenmiş yol
B- Gerekli güvenlik ve denetim önlemleri alınmış yol
C- Trafik işaretleriyle işaretlenmiş yol
D- Yasal hız sınırları belirlenmemiş yol

5- Hangisi yayaların görme ve görülmesini sağlayan araçlardan değildir?
A- El feneri B- Açık renkli eşyalar
C- Sis lambaları D- Işığı yansıtıcı araçlar

6- Yol ve kavşak düzenlemeleri yapmak hangi kuruluşun görevleri arasındadır?
A- Belediyeler B- Karayolları Genel Müdürlüğü
C- İl Özel İdareleri D- İç İşleri Bakanlığı

7- Aşağıdakilerden hangisi kaza çeşitlerinden değildir?
A- Çarpışma B- Yayaya çarpma
C- Devrilme D- Alkollü araç kullanma

8- Hangisi trafik kazalarını önlemek amacıyla kurulan sivil toplum örgütlerinin amaçlarından değildir?
A- Trafikle ilgili araştırmalar yapmak
B- Trafik kurallarına uymayanları cezalandırmak
C- Trafik sorunlarını önleyici ve giderici projeler geliştirmek
D- Trafik kazaları karşısında halkı bilinçlendirmek

NOT: A bölümünde her soru 4 puan, B bölümünde 2 puan ve C bölümünde 5 puandır. BAŞARILAR DİLERİM.