Giriş

REFORMTÜRK 17. YIL

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    soleil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    konya
    Tecrübe Puanı
    110

114'luk dede genclere tas cikartiyor !!

Bingol'de yasayan 114 yasindaki yasli adam, ilerlemis yasina ragmen dimdik
    ayakta duruyor.
    Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/konusuz-konular/17671-114luk-dede-genclere-tas-cikartiyor.html#post34106

Iste yasli adamin agzindan saglikli kalmanin sirlari:

Bingol'de yasayan 114 yasindaki Mahmut Kayaokay adli yasli dede, askerlik yaptigi donemde Ataturk'un kendisine 1. Dunya Savasi'ni kazanip kazanmayacaklarini sordugunu, verdigi cevap karsisinda kendisini odullendirildigini soyledi.

Merkeze bagli Kumgecit koyunde yasayan Mahmut Kayaokay, ilerlemis yasina ragmen dimdik ayakta gunluk islerini gorebiliyor. Iki evlilik yaptigini ve eslerinin vefat ettigini soyleyen Mahmut dedenin 13 cocugu ve 60 torunu bulunuyor. YaklasIk 90 yil once bitirdigi askerlige ait kunyesini ve silah numarasini bile okuyarak hafizasindan hic bir sey kaybetmedigini gosteren Kayaokay, Gaziantep'in Islahiye Ilcesi'nde askerlik yaptigi donemde Mustafa Kemal Ataturk ile gorustugunu anlatiyor. Ataturk'un kendisine, 'Kurt Mahmut sen bu savasi kazanacagimizdan umutlu musun. Umutluysan sana izin vereyim git memleketine izin yap gel' dedigini anlatti. Kendisinin ise 'Pasam sizler burada savastayken ben nasil izin kullanirim, savas bitmeden, memleketimiz kurtulmadan ben nasil izin kullanirim' dedigini soyleyen Kayaokay, "Bu cevap uzerine Ataturk bana 'Aferin oglum. Sizin bu dik durusunuz tum ulkeyi dusmandan kurtarmaya yetiyor' dedi ve yanindaki subaylara 'Bu askerin erzakini ve yevmiyesini tam olarak verin' talimati vererek odullendi. Ben er olarak basladigim askerligi onbasi olarak olarak bitirdim" diye konustu.

Ilerlemis yasina ragmen doktor yuzu gormedigini ve 32 disinin tamaminin durdugunu gururla anlatan Kayaokay; "Hayatim boyunca bol bol sut ve sut urunlerini tukettim. Biz sabahin erken saatlerinde kalkip baga, bahceye gidip ciftcilik yapiyorduk. Simdiki insanlar bana naylon gibi geliyor. Hergun hastane kapilarinda dolasiyorlar. Bugune kadar bir dis icin bile hastaneye gitmedim" seklinde konustu. Mahmut dede, her ibadetinde ele ayaga dusmemek icin Allah'a yalvardigini ve bugune kadar bir vakit namazini bile kacirmadigini ifade etti.

yoLcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    bartın
    Tecrübe Puanı
    67

Standart --->: 114'luk dede genclere tas cikartiyor !!

helal olsun dedeye örnek almamız lazım