Giriş

REFORMTÜRK 17. YIL

4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    soleil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    konya
    Tecrübe Puanı
    110

Vergi İadesine Konu Harcamalar Neler...

Ücretlilerin Vergi İadesine Konu Harcamaları Nelerdir?
    Ücretlinin kendisi, eşi ve çocuğu tarafından yapılan özel gider indirimine konu olan harcamalar aşağıda belirtilmiştir

a) Eğitim Giderleri:
    *Eğitim ve öğretim kurumlarına ödenen ücretler (Ana okulu, kreş, ilköğretim, lise ve üniversite)
    *Sürücü kursu ve eğitim amacıyla gidilen diğer kurslara ödenen ücretler (Çocuklar adına ehliyet almaları için sürücü kurslarına yapılan harcamalar karşılığında alınan faturalar eğitim gideri olarak kabul edilir)
    *Dershanelere ödenen ücretler.
    *Kitap ve kırtasiye alımları ve eğitim amacı için alınan araç ve gereçler için ödenen ücretler.
    *Özel ders veren öğretmenlere ödenen ücretler (Serbest meslek makbuzu ile belgelendirilmelidi r)
    *Servis bedeli olarak ödenen ücretler.
    *Özel yurtlarda barınan öğrenciler için ödenen ücretler.
    *Spor okuluna giden öğrenciler için ödenen ücretler.
    *Sınavlara hazırlanmak amacı ile satın alınan dergilere ödenen ücretler vergi iadesi kapsamına giriyor.
    Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara ve kurumlar vergisine tabi olmayan vakıf üniversitelerine ödenen ücret ve bağışlar kapsam dışıdır. Piyano, bilgisayar ve bilgisayar CD ve disketleri gibi eğitim amaçlı yapılan harcamalar eğitim gideri olmakla beraber, dayanıklı tüketim harcamaları olması nedeniyle yıllık vergi iadesi kapsamına dahil değildir. Ayrıca, gazete, dergi ve mecmua alımları gibi harcamalar eğitim giderleri kapsamına girmez.

b) Sağlık Giderleri:
    *İlaç alımı için ödenen ücretler.
    *Sağlık malzemesi alımı için ödenen ücretler.
    *Hastane giderleri, tahlil, muayene, ameliyat, fizik tedavi ve diş protezi için ödenen ücretler.
    *Sağlık sebebi ile ilgili olarak alınan gözlük ve lens için ödenen ücretler.
    *Doktor raporuna dayandırılarak cilt sağlığına yönelik ödenen ücretler vergi iadesi kapsamına giriyor.
    Sağlık Bakanlığı, SSK ve Üniversitelere bağlı hastanelere yapılan ödemeler kurumlar vergisinden muaf olmaları sebebiyle kapsam dışıdır. Diş macunu ve diş fırçası gibi giderler, sağlık gideri kapsamında kabul edilmediğinden, yıllık vergi iadesinde dikkate alınmaz.

c) Gıda Giderleri:
    Gıda giderlerinden, her türlü yiyecek ve içecek için yapılan harcamaların anlaşılması gerekir. İçecek giderlerinden sigara, alkollü içkiler ve bira bu kapsamda değerlendirilmeyecek tir.
    Ancak, evlerde beslenen kuş, kedi, köpek gibi hayvanlar ile diğer hayvanların tüketimi için alınan yem, mama ve sair gıda maddelerine dair harcamalar gıda giderleri kapsamına girmeyecek ve özel gider indirimine konu teşkil etmeyecektir.
    Otellerde konaklama giderleriyle birlikte yiyecek ve içecek giderlerinin de bulunması halinde, özel gider indiriminden yararlanabilmek için, yiyecek ve içecek giderlerinin faturada ayrıca gösterilmesi gerekir. Hatta alkollü içkilerin de içeceklerden ayrılması gerekir.

d) Giyim Giderleri:
    Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/konusuz-konular/10655-vergi-iadesine-konu-harcamalar-neler.html#post16490
    *Hazır elbise, ayakkabı, şapka, çorap, kemer ve iç çamaşırı için ödenen ücretler.
    *Kumaş, yün ve tuhafiye giderleri için ödenen ücretler.
    *Giyim eşyalarının tamiri ve boyanması için ödenen ücretler.
    *Gelinlik alımı için ödenen ücretler vergi iadesi kapsamına giriyor.
    Kuru temizleme ve temizlik için alınan diğer ürünler kapsam dışıdır. (Çanta, bornoz ve havlu gibi giderler giyime müteallik giderler kapsamında olmaması nedeniyle yıllık vergi iadesine tabi değildir.)

e) Kira Giderleri:
    İkamet edilen konut için yapılan kira ödemesinin tamamının anlaşılması gerekir.
    Bu uygulamada, kiranın defaten veya birkaç aylık veya aylık dönemler itibariyle ödenmesinin önemi bulunmamaktadı r. Ancak, kira ödemesinin kapsadığı dönem belgede belirtilecektir. Kira ödemelerinin nasıl belgelendirileceğ i sorusu akla gelebilir. Kira ödemelerinin belgelendirilmesi, kira sözleşmenin eklenmesi şartıyla banka dekontlarının ibrazı, bankamatik makbuzlarının ibrazı veya evsahibinin kirayı tahsil ettiğine dair imzalı bir yazının ibrazı yoluyla da olabilir. Devlete ait lojmanlarda oturanların kira ödemeleri özel gider indiriminde kullanılamaz. Eğer, lojmanın mülkiyeti kurumlar vergisi mükellefi bir kamu kuruluşu ise, bu kuruluşlardan kira karşılığı alınacak faturalar özel gider indiriminde kullanılabilir.

Hangi Harcamalar Geçerli Değildir?
    -İkamet edilen konuta ait yakacak giderleri (odun, kömür, fueloil, gazyağı alımı) ile bunların nakliyesi için yapılan giderler,
    -Vekalet ücretleri,
    -Yolcu ve yük taşıma giderleri,
    -Otel, motel ve pansiyonlara ödenen konaklama ücretleri,
    -Tiyatro, sinema, konser salonu, plaj, yüzme havuzu giderleri, (eğlence-dinlenme giderleri)
    -Ziynet ve süs eşyaları,
    -Temizlik madde ve malzemesi alımları,
    -Her türlü kadın ve erkek tuvalet ve ıtriyat madde ve malzemesi alımları,
    -Kozmetik maddelerinin alımları,
    -Çiçek alımları,
    -Kuaför ve berberlere ödenen ücretler,
    -Fotoğraf filmi ve tab ücreti,
    -Fotokopi ücreti (eğitim gideri niteliğinde olmayanlar),
    -Ampul, floresan ampul ve pil alımları,
    -Plak, teyp ve video kaset alımları ile bunların kiralanması karşılığında ödenen ücretler,
    -Konutların boya ve badana giderleri ile duvar kağıdı giderleri,
    -Elektrik ve su tesisatı için yapılan ödemeler,
    -Billuriye, züccaciye,
    -Çocuk oyuncakları,
    -Havlu, çarşaf, nevresim alımları,
    -Plastik eşya alımları,
    -Çanta, valiz alımları,
    -Tüp gaz giderleri,

yoLcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    bartın
    Tecrübe Puanı
    67

Standart --->: Vergi İadesine Konu Harcamalar Neler...

bu sene son kez uygulanacak, görüldüğü gibi geçmeyenler daha fazla

Yer
    konya
    Tecrübe Puanı
    65

teşekkürler soleil,bu arada duydum ki doldurmuşsun:):)

soleil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    konya
    Tecrübe Puanı
    110

Ne gezer sehzade ))