KAYNANA GELİN

Gelin:Öf öföfff…. Bıktım ev süpürmekten. Her gün her gün aynı iş…
Kaynanay ne yapmalı
Kaynar kazana atmalı
Yandım gelin dedikçe
Altına odun atmalı

Çarşıda erik kaynana
Dişleri gedik kaynana
Oğlun çerez getirdi
Sensiz yedik kaynana
Kaynana : zıkkım ye,,, boğazında kalsın… oğlan çerez getirmiş miş yemiş miş… yedin de ne oldi?

Gelin:Sen de nereden çıktın?

Kaynana:Milli Piyangodan…geline bak geline…

Gelin:ne oldi beğenemedin mi?

Kaynana: gelin dediğin sabah erkenden kalkar…kaynanasının kahvaltısını hazırlar… yatakları toplar…Bizim gelin on birde kalkir….cigarayi yakir peeh……peh.

Gelin:ben sana ne yaptım? Ana…

Kaynana:Daha ne yapaçaksan? Bir diğirem, on diğirsen; on diğirem,yüz diğirsen… Allah bene bir gelin vermiş, dili üç metre… Gelişi İzmit depremi, kendisi ğozan tilkisi… Vay başıma gelenler…

Gelin:Ben bu eve saçımı süpürge ettim…

Kaynana: Toprak başaan… Süpürge etmiş… süpürgeni de al git… Seni kim ne yapsın? … Öli yiyenin kızi….
Gelin:Beni kimler istemedi ki!!!... Ne mühendisler…ne doktorlar….

Kaynana: Hee anam hee mühendislernen doktorlar sıraya girmişti…

Dişleri budaklı gelin ( iki tekrar)
Kolları buçaklı gelin
Sen de mi adam oldun?
Teşi baçaklı gelin…

Gelin: Tandır başında eğiş ( iki tekrar)
Kaynana huyunu değiş
Değişmezsen değişme
Akşama yersen bir eğiş

Sarı kavun dilimi ( iki tekrar)
Tut kaynana dilini
Şimdi oğlun gelirse
Kırar kambur belini
Kaynana:Kız bu ne biçim ses?

Gelin: Niye beğenemedin mi?
Kaynak: ReformTürk http://www.reformturk.com/skecler/69676-kaynana-gelin-skec.html#post134178

Kaynana: Nesini beğeniyim ki??? Senin yüzünden havada karğa kalmadi…

(Bu arada gelin gecip oturur….)

Kaynana: Hele bunun oturuşuna…Çameş gibi yayıldı…Dersen kaynana o, gelin ben….kalk kız kalk çay getir…
Gelin gider çay getirir…

Gelin: Buyur ana sana çay getirdim…

Kaynana:Kız bu ne biçim çay… dersen nenemin abdest suyu… (çay kaynanın ayağına dökülür. Kaynana bağırmaya başlar.)

Gelin: içiğin atar…buldun da bulandın…(gelin bir süre sonra koşarak gelir.)Ne oldi ana ? çok yandi mi?

Kaynana: O anam oyoyyy oy oyoyyy. O anam oyoyyy oy oyoyyy. O anam oyoyyy oy oyoyyy.

Oğlan: Ne oldi ? ana … ne bu gürültü? Sesininiz öteki mahalleden duyulir…. Bıktım, usandım, sizin bu kavgalarınızdan. Bu yüzden istemirem eve gelem. Sizin korkunizdan bu eve adımımı atamiram…

Kaynana: oğul ben sana neyittim ki??? Sen hele otur ben sene neler diyecem.

Oğlan:Buyur ana ne diyeceksin???

Kaynana: Senin bu karın var ya bu karın

Oğlan:He

Kaynana:Neler etti biliymisen?

Oğlan:Ne etti?

Kaynana:Üçgündür başımın etini yiyir.Çayı dökti, ayağımı yakti.öli yiyenin kızı….

Oğlan: Kari bir daha anama karişırsan, seni gebertirem… Git de yemek hazırla…İnşallah yemek hazırdır.

Gelin:zukkumun kökünü ye… ne var ki , ne pişiriyim???

Oğlan:ahan kardaş ahan. Allah beni böyle güldürmüş. Eve, işten yorgun gelirem. Akşama kadar anam dinim ağlir.Akşam da buriya gelirem zukkumun kökünü yiyirem.Kari dediğin hoş geldin kocacım der, nasılsan? der, Günün nasıl geçti? der.

Gelin:Aman nasıl gececek… Haci fışfışın kahvesinde akşama kadar çay siğara zukkumlanirsen.Şimdi de gelmiş hani yemek diyirsen.Gel ana gel. Hem suçli, hem güçli.Eve geç gelmiş. Eli boş gelmiş. Bi de bize kızir…

Kaynana: He kızım he… biz hayatımızdan memnunuz. Bize karışma. Gel biz yatmaya gidelim. Yarın kaldığımız yerden devam ederiz.

Oğlan: Kari milleti değil misiz. Hepiniz aynisınız. (sahneye doğru ilerleyerek) Of ulan offff….güüülmedik, gülmedik kardaş…. (eğilerek selam verir)

alıntıdır