Amasya İl Sağlık Müdürlüğü, formda kalmak isteyenlerin daha aktif olmaları gerektiğini belirterek, sabah, öğlen ve akşam öğünlerinde yenilmesi gereken besinleri önerdi.

Sabah kahvaltısında 60 gram kadar yarım yağlı peynir, 2 dilim kepekli ekmek, 1-2 domates, greyfurt ya da portakaldan oluşan mönü ile 1 haşlanmış yumurta, 2-3 adet zeytin, 30 gram civarında yarım yağlı beyaz peynir, 1-2 tane domates, 2 dilim kepekli ekmek ve şekersiz çaydan oluşan diğer mönüyü öneren Amasya Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, buna benzer mönülerin çoğaltılabileceğini açıkladı.

Formda kalmak için yapılan öğün önerileri şöyle:

"Öğlen yemeklerinde kalori miktarını geçmemek kaydıyla, akşam yemeklerinde ise yerine göre daha çok ve daha zengin bir mönüyle yenilebilir. Gün içinde fiziksel aktiviteler devam edeceğinden bir insanın günde yakabileceği kalori miktarı hesaplanarak öğle yemeğinin yenilmesi gerekir. Bunun yanı sıra sağlığın korunması için sofrada salata türü mönülere bolca yer verilmeli. Beyaz ekmek yerine mümkünse kepekli ekmek kullanılmalı. Akşam yemeklerinde ise öğlen yemeğine nazaran daha az kalori içeren yemeklerden yenilmeli. Buna karşın bolca salata türü yiyecekler sofrada bulundurulmalı."
Açıklamada, akşamları daha az hareketli olunması sebebiyle fazla yiyeceklerin kişiye kilo ve çeşitli hastalık olarak geri döneceği uyarısı da yapıldı.