Şeker hastalığı sonucu oluşan görme kaybına karşı geliştirilen ilaç, ilk deneylerde umutlandıran sonuçlar verdi.
Eli Lilly and Co. şirketi tarafından geliştirilen ve jenerik adı Ruboxistaurin olan ilaç, onay alırsa Arxxant adıyla satışa sunulacak.

İlk deneyler, ilacın şeker hastalarındaki görme kaybını yüzde 41 oranında azalttığını gösteriyor. Araştırmanın sonuçları, Amerikan Diyabet Birliği'nin Washington'da düzenlediği bilimsel toplantıda açıklandı.

Bu alanda ilk ilaç olacak
Araştırmayı yöneten Dr. Lloyd Paul Aiello, "Birçok diyabetli kör kalmaktan, ölmekten bile daha çok korkuyor. Bu ilaç onların hastalıktan dolayı kör kalmasını önlemek ya da en azından geciktirmek için yepyeni bir yaklaşım getiriyor" dedi.

Arxxant onaylandığı takdirde, 'diyabetik retinopati' nedeniyle ortaya çıkan görme kaybını önleyecek ilk ilaç olacak. Diyabetikler arasında son derece yaygın olan hastalığın tedavisi için halihazırda lazer tedavi yöntemlerinden yararlanılıyor.

'Diyabetik retinopati'nin ilk aşamalarında, retinadaki ince damarlar sızıntı yaparak bu tabakaya zarar veriyor. Daha ağır durumlarda ise gözün arkasındaki damarlarda da çatlama ve sızıntı gerçekleşebiliyor ve bu, körlükle sonuçlanabilen daha ciddi zararlara yol açabiliyor.

Arxxant, hastaların 'diyabetik retinopati'ye daha az yakalanmasını sağlamanın yanı sıra, ilk aşamalarda hastalığın gelişmesini, yayılmasını yavaşlatıyor ve görmeyi düzeltiyor. Ancak hastalığın ileri aşamalarında ilaç işe yaramıyor.
(Radikal)